Gazdaság

Forintgyengülés: ami most zajlik, az még a Bokros-csomagnál is durvább

Varga Jennifer / 24.hu
Varga Jennifer / 24.hu
A bejelentett 1995-ös csúszó leértékelés sem ért a mostani forintgyengülés nyomába.

Gyorsulva szakad a forint, a csúszó leértékelés sem volt ilyen durva – összegezte az EconomX a Bázis Pontban, a portál pénzügyi tőkepiaci, gazdasági elemző háttérműsorában elhangzottakat. Hétfőn, amikor az adást felvették, 414 forint felett kereskedtek az euróval, kedden reggel mint írtuk, jócskán 415 forint fölött is jegyeztek egy eurót a bankközi piacokon.

A forintgyengülés okait vették végig szakértőikkel, Sarkadi-Illyés Csabával és Sárosi Viktorral. A főbb megállapítások:

  • ha 414 forint felett kereskednek egy euróval, az több mint kétéves mélypont.
  • A hétfő délelőtti gyengülést az válthatta ki, hogy a Moody’s péntek éjjel Magyarország hitelbesorolási kilátásait több ok miatt (EU-s pénzek, növekedési kilátások) stabilról negatívra rontotta. Most péntekre pedig várható a Fitch jelentése, elképzelhető, hogy hasonló eredménnyel.
  • A forint nemcsak az euróhoz képest gyengül, hanem a térség devizáihoz képest is veszít az értékéből, leglátványosabban a lengyel Zlotyival szemben.
  • Az, hogy szeptemberben még 390 körül volt egy euró, most meg 414 körül, azt jelenti, hogy a magyar deviza 3 hónap alatt 6,4 százalékkal gyengült az euróval szemben, ami havi szinten 2 százaléknak felel meg.
  • Összehasonlításul, a Bokros-csomag 1995-ös intézkedése, az előre bejelentett csúszó leértékelés gyengítésekor a kezdetekben 1,9 százalékos volt a leértékelés.

Szóval a Bokros-csomag sem hozott olyan durva gyengülést a forintra, mint az elmúlt három hónap.

  • A Gazprombank is szankciós listára került. Kérdés, hogyan tud majd orosz gázt venni ezentúl Magyarország.
  • Kérdés, hogyan reagál majd a piac arra, hogy márciusban jegybankelnök csere lesz, Matolcsy Györgyöt Varga Mihály válthatja. Illetve kérdés az is, hogy lesz-e irányváltás a monetáris politikában.
  • Könnyen kimozdítható a forint árfolyama. Talán megnyugtatóbb kommunikáció kellene.
  • Erősítheti a forintot, ha a várakozások szerint az Európai Központi Bank (és talán a FED is) kamatot csökkent decemberben (ez megnövelheti a forint iránti keresletet).

A bizonytalansági tényezők januárra kifuthatnak, talán nem kell 420-as euró–forint árfolyamra készülni,

de arra sem, hogy visszatérne 400 forint alá az árfolyam. 

Ajánlott videó

Olvasói sztorik