Gazdaság

Tranzakciós illeték: maróan bírálta a kormányt az OTP-alvezér

Marjai János / 24.hu
:
Marjai János / 24.hu
:
Az OTP vezérigazgató-helyettese szerint a megemelt tranzakciós illeték súlyos versenyhátrányba hozza a hazai bankokat az olyan fintech cégekkel szemben, mint a Revolut, ahol a felhasználókat nem sújtja ilyen költség. Bencsik László az Indexnek úgy fogalmazott, hogy a tranzakciós illeték mértéke kezd olyan szintet ölteni, ami érezhető piactorzító hatást eredményezhet, sőt világviszonylatban is egyedülálló.

Az OTP Bank bejelentette, hogy 2025 januárjától új díjstruktúrát vezet be. Ennek mozgatórugója, hogy a kormány idén nyáron megemelte a tranzakciós illetékeket.

Azonban a gazdasági kabinet részéről volt egy kikötés: az illetékemelést a bankok nem terhelhetik át a lakossági ügyfelekre 2024 végéig. Ez a tiltás azonban alig két hónap múlva lejár, az OTP pedig már be is jelentette, emeli a díjakat.

Havi 300 forinttal fog megnőni a bankolási költségük a tipikus OTP-ügyfeleknek – árulta el a portál kérdésére Bencsik László. Az OTP vezérigazgató-helyettese kifejtette, hogy az utalások esetében 0,15 százalékponttal, míg a készpénzfelvételnél 0,3 százalékponttal emelkednek a tranzakciós díjak.

Arra a kérdésünkre, hogy a bank átterheli-e a megemelkedett költségeket a lakosságra, Bencsik hangsúlyozta, hogy a költségek emelkedése elkerülhetetlen, hiszen a banknak hosszú távon is magas színvonalú szolgáltatásokat kell nyújtania, amihez megfelelő bevételekre van szükség.

A hazai tranzakciós illeték egyedülálló a világon, hiszen más országokban legfeljebb a tőkepiaci műveletekre vetnek ki hasonló terheket, de a normál pénzforgalmi tételekre nem. Az illeték különösen hátrányos helyzetbe hozza a magyar bankokat. Különösen nagy előnyt szereznek az olyan nagy fintech szolgáltatók, mint a Revolut, amelynek már másfél millió magyar ügyfele van. A vezérigazgató kemény kritikát fogalmazott meg a kormány lépésével kapcsolatban:

a tranzakciós illeték olyan, mintha a Revolut találta volna ki.

Ugyanis míg a külföldi fintech cégek és nemzetközi bankok könnyebben ki tudják kerülni ezt a terhet, addig a magyar tulajdonú bankok számára ez egyre komolyabb versenyhátrány. Bár a Revolut is fizet pénzügyi tranzakciós illetéket – ennek mértékét nem tudjuk – a hazai költségvetésbe, azt nem hárítják át a fogyasztókra, ez pedig versenyelőnyt jelent számukra. Erre rádöbbenve úgy dönthetnek a kereskedelmi bankok ügyfelei, hogy egyre inkább átpártolnak az olcsóbb fintech cégekhez, hogy ezzel is spóroljanak.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik