Egyre gyakrabban válnak forró katlanná a városok a megsokszorozódó hőhullámok miatt, a problémák viszont természetalapú megoldásokkal jelentősen javíthatók. Ezek közé tartozik az esőkertek, a méhlegelők, a városi parkok létrehozása és fák telepítése is, de kevesebb szó esik a zöld tetők és homlokzatok, valamint a belső kertek szerepéről a globális felmelegedéssel összefüggésben.
A nagyvárosokban, így Budapesten is a zöldfelület hiányában nyaranta kellemetlenül magas hőmérséklet tapasztalható az úgynevezett hősziget effektus miatt, ezt mindenki a saját bőrén tapasztalhatja. Ennek oka, hogy a nappali forróságot az épületek éjszaka verik vissza, a hőség pedig nemcsak az emberek fizikai, hanem a mentális állapotát is negatívan befolyásolja.
Erre jelenthetnek ellenszert a lakóparkokban kialakított zöld oázisok, melyek minden prognózis szerint meghatározzák majd a jövő városlakóinak életminőségét. Ázsiában az elmúlt évtizedben zöldtetőépítési hullám sepert végig a nagyvárosokon, de egész Európában, köztük Magyarországon is felfutóban van ez a trend az egyértelmű pozitív környezeti hatásai miatt.
A zöldtető – különböző mérések szerint – a természetes sugárzás megközelítőleg 80%-át is képes elnyelni a talajnedvesség és a vegetáció által. Például nyáron, kánikula idején egy hagyományos tetővel szemben jelentősen csökkentheti a hőmérsékletet egy zöldtető. Figyelemre méltó, hogy egy korábbi felmérés szerint, ha Budapesten a kihasználatlan, meglévő lapos tetőket kizöldítenék, akkor a főváros zöldfelületének mutatói akár 15%-kal is javulhatnának.
De nemcsak nyáron, hanem télen is rendkívül hasznosak a tetőkertek, hiszen egy hasonlattal élve úgy védik az épületet, mint egy sapka. Ezáltal nemcsak a lakásokat melegítik, hanem az épületek szigetelését is védik, így megsokszorozva élettartamukat.
Az épület és a természet kapcsolatára kiváló példáként szolgálnak a dús belső kertek, ahol sok esetben az ott lakóknak kertészkedni is lehetősége nyílik. A megfelelően elhelyezett nagy, nyitható felületek biztosítják az épület jó átszellőztetését, mindemellett az épületen belül is tisztítják, hűsítik a levegőt a hőségben.
A lakóparkokban kialakított zöld oázisnak további előnye, hogy a városlakókat aktívabb életmódra ösztönzi, de a városi természetben töltött idő a figyelem és a hangulat javításában is nagy szerepet játszik, sőt, segít a mentális problémák kezelésében és a stressz leküzdésében egyaránt.