Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) tagszervezeteit és az építőipar további jelentősebb szereplőit, 400 céget megkeresve felmérte, hogy 2022-ben milyen változásokat hoztak a piaci körülmények, illetve a cégek milyen várakozásokkal tekintenek a 2023-ra – írta az Azénpénzem.hu.
A vállalkozások várakozásai szerint az első félévhez képest 2022. év végéig
- az építőanyagok, a fuvarköltségek (20 százalék),
- az építési törmelék elszállításának és lerakásának (19 százalék) árának változása, valamint
- az alvállalkozói díjtételek emelkedése (13 százalék) lesz a legnagyobb mértékű.
A válaszadók az építőanyagok közül
- a hőszigetelő anyagok és a faanyagok 20 százalékos és
- a tégla 18 százalékos drágulásával számolnak,
- de egyébként minden építőanyagnál az inflációt meghaladó mértékű áremelkedést becsülnek
A személyi jellegű költségek még idén 10-14 százalékkal nőnek majd. A válaszok alapján évközi bérfejlesztéseket terveznek a cégek, ami korábban nem volt jellemző az építőiparra.
A felmérésből kiderült az is, hogy számtalan problémával küzd jelenleg is az építőipar, a legjobban azonban a szakemberhiány nehezíti a működést. A megrendelések hiánya a második legnagyobb probléma az ágazatban. Az üzleti tevékenység harmadik leggyakoribb akadályozó tényezőjeként a válaszadók a forint gyengülését jelölték meg, míg negyedik helyen az energiaár-emelések állnak. Ezekre rakódik a járvány, majd az Oroszország Ukrajna ellen indított háborúja miatt kialakult alapanyag-, félkész- és késztermék hiány, ezek együttesen pedig árrobbanáshoz vezettek.
Bár a szektor idei teljesítmény még jónak mondható, és csak a cégek kisebb hányada (36 százalék) számol azzal, hogy a 2022-es nettó árbevétele csökkenni fog tavalyhoz képest, a sötét felhők már gyülekeznek. Hasonló következtetésre jutott egy másik, napokban megjelent felmérés is.