Gazdaság

Csemegepultos kiskaput találtak a diszkontláncok

A világörökségi területen már nem lehet akármilyen diszkontot nyitni, kell bele hűtőpult. Be is indultak az átépítések.

Hatályba lépett az év első napján az a rendelkezés, ami kitiltja a diszkontokat a világörökségi területekről, de sikerült kiskaput találni – írja a Hvg.hu. A törvény szerint azok a napi fogyasztási cikkeket értékesítő, 400 négyzetméternél nagyobb üzleteket, amelyek nem rendelkeznek „friss hús, húskészítmény és tejtermék” kimérésére szolgáló pulttal, nem létezhetnek a világörökségi terület nagyvárosi részén.

A lap megjegyzi az Aldi három éve nyitott Kossuth Lajos utcai egysége nemrég bezárt, nagyfelújítás zajlik, azt nem cáfolták, hogy esetleg egy ilyen pult kialakításán dolgoznak. Nemrég a Lidl Lövölde téri üzletébe és egy közeli Penny Marketbe is került csemegepult.

A Hvg.hu szerint a törvényalkotók szándéka leginkább az volt, hogy a kiskereskedelemben 50 százalék fölé nőhessen a hazai tulajdon, ahogy Orbán Viktor is kifejtette 2014-ben. Ez a nagy terv azonban botladozik: az élelmiszerlánc-felügyeleti díj emelése az EU-n, a vasárnapi boltzár a népharagon bukott el, a hirdetési újságokat kicsináló javaslatot be se nyújtották. Aztán még a CBA-üzleteket is elkezdték átadni a multiknak.

A Blokkk.com portál számításaira hivatkozva arról is írnak a cikkben, hogy míg 2013-ban megvolt nettó árbevételben az áhított 50 százalékos magyar fölény, ez mára 46 százalékra apadt.

Egyvalami azonban átcsúszott az Európai Bizottság radarán: a kereskedelmi törvény módosítása szerint egy nap fogyasztási cikket árusító lánc bevétele ha meghaladja a 100 milliárd forintot, az piaci erőfölényt jelent. Ez a láncok zömére áll, innentől pedig nekik szigorú előírásokat kell betartani a beszállítókkal szemben. Túl alacsony árakat sem alkalmazhat.

(Kiemelt kép: AFP/Frank May)

Ajánlott videó

Olvasói sztorik