A Napi.hu írta meg, hogy Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter egy képviselői kérdésre adott írásbeli válaszában azt mondta: a rendszerváltás óta eltelt időszak legnagyobb bérlakásprogramja valósul meg a Nemzeti Eszközkezelő működésével.
Varga a kormány bérlakásprogramja kapcsán felsorolja, hogy vissza nem térítendő támogatással, kamattámogatással, többféle adó- és illetékkedvezménnyel támogatják az otthonteremtést. Nem hagyja ki a devizaadósmentést és a rezsicsökkentést sem. Sőt mi több, szerinte a Nemzeti Eszközkezelő működésével a rendszerváltás óta eltelt időszak – nagyságrendjét tekintve – legnagyobb bérlakásprogramja valósul meg.
Ennek keretében 25 ezer állami bérlakás létesül, ami 110 ezer személy lakhatását biztosítja hosszú távon. A miniszter viszonyításképpen megjegyzi, ez a 25 ezer állami tulajdonba kerülő bérlakás közel egynegyede az önkormányzatok által jelenleg fenntartott bérlakásállománynak. Varga a bérlakásprogram elemei között tartja számon a munkavállalási céllal költözők lakhatási támogatását és azt az szja-kedvezményt, amit az vehet igénybe, aki lakását bérbe adja és egy másik településen lakást bérel.
Ingatlanpiaci szakértők véleménye szerint ez a bérlakásprogram azonban nem tekinthető valódi programnak. Nem tudni például, hogy új lakások építéséről vagy az önkormányzati bérlakások állami tulajdonba vételéről van-e szó. Az állami bérlakások a világon mindenhol tömbösítve, profi üzemeltetőre bízva léteznek, ez a módja a hatékony működtetésnek, karbantartásnak, állagmegóvásnak – hangsúlyozza Vidor Győző, a Magyar Építőanyagipari Szövetség (MÉASZ) elnöke a Napi.hu-nak.