Fillérekért vásárolhat bárki akármelyik áruházban egy olcsó kvarcórát, amely bámulatos pontossággal mutatja az időt. Ráadásul minden mobiltelefon, PC, és hifi rejt már beépített órát. De sokan vannak olyanok, akik számára nem mindegy, milyen szerkezet mutatja a múló perceket. Az alábbiakban néhány, valóban extra darabot válogattunk ki a világ több mint száz klasszikus óraműhelyének darabjaiból. Így karácsony előtt, gondolatébresztőnek.
Kezdjük az egyik legrégebbi órásműhely, az Audemars Piguet termékével. 1875-öt írtak, amikor Jules Audemars és Auguste Piguet „míves és komplikált időmérő szerkezetek” gyártására szövetkezett. A svájci cég ma is az alapító családok tulajdonában van. Leghíresebb modelljük a Royal Oak (Királyi tölgy). A több mint harminc éve hódító modell egyik mai variációja, a Royal Oak Tourbillon Cronograph arany változatát 155,5 ezer euróért kínálják. De van a cégnek még ennél is „vonzóbb” ajánlata, a Jules Audemars Grande Sonnerie Carillon, három hangrezonátorral ellátott ütőszerkezettel, krokodilbőr szíjjal – már 271,9 ezer euróért elvihető.
Egy másik, még régebbi márka, a Bréguet túl van már kétszázadik évén is. Ébresztőórája már Puskint is keltette 1829 táján. Mai modelljei közül egy briliánsokkal, gyémántokkal, zafírkövekkel kirakott fehérarany szerkezetet 158,1 ezer euróért kínálnak.
A Breitling története szorosan kapcsolódik a repüléshez: 1903. december 17-én a Wright-fívérek először emelkedtek fel egy gép segítségével a földről, és 36,5 métert tettek meg a levegőben. A kaland 12 másodpercig tartott, az időt egy Breitling óra mérte. Ehhez képest a mai változatok, legalább- is az idei karóra-katalógus (Peter Braun) szerint már-már kommersz áron kaphatók, a legdrágább sem éri el a 20 ezer eurót.
Az Omega már messzebb jutott Neil Armstrong csuklóján. A Holdra először lépő űrhajós egy Omega Constellationt viselt. A modell mai utódai 1,5 ezer és 6 ezer euró közötti áron elérhetők.
A világ legdrágább óráját a szakma királya, a Patek Philippe műhely készítette a húszas évek végén. A megrendelő egy Henry Graves nevű New York-i bankár és óra-megszállott volt, aki versenyben állott egy másik gyűjtővel, James Ward Packarddal, akinek neve nem véletlenül azonos az autómárkáéval. Patekék öt évig dolgoztak az egyetlen példány Patek Philippe Supercomplication nevű zsebórán, amelyért Graves akkor – mai értéken – csaknem 2 millió dollárt fizetett. A Sotheby’s-ház árverésén 11 millió dollárért kelt el 1999-ben ez a szerkezet; ez máig világrekord. A Patek Philippe valószínűleg a kereskedelmi forgalom legdrágább órájával dicsekedhet ma is. A Sky Moon Tourbillon meghirdetett ára 702,2 ezer euró, ehhez képest a tíznapos járástartalékkal rendelkező 10 Jours Tourbillon 205 ezer euróért igazán olcsónak számít. Végül, ha valaki igazi meglepetésre vágyik, látogasson el Roger Dubuis Horloger Genevois genfi birodalmába; a mester számozott példányokat, következetesen 28 darabot készít egyes modelljeiből. Az extravagáns külsejű szerkezetek árát nem közli a katalógus, mindössze annyit jegyez meg, „Ár: érdeklődésre”.