Miután az alvás kulcsfontosságú része az életünknek, egyértelműen problémát jelent, ha bizonyos egészségi panaszok megzavarják azt. Amennyiben az éjszakai pihenésünk folyton megszakad, a testünk és az elménk képtelen regenerálódni, de hosszú távon jelentkező hatásai is lehetnek a vizelési zavaroknak.
Éjszakai vizelési zavarnak, avagy nocturiának nevezzük, ha a páciens éjjelente sokszor felébred a vizelési inger miatt. Ez bárkivel előfordulhat, de ha tartóssá válik a probléma, az fölborítja az alvási szokásokat. Ilyenkor reggelente fáradtan ébredünk, a teljesítményünk csökken, kevésbé tudunk koncentrálni, aminek komoly következményei lehetnek.
Miért lényeges, hogy jól aludjunk?
Az alvás két fázisra oszlik: NREM és REM. Előbbinél fokozatosan alakul ki az egyre mélyebb alvás, a REM-fázisban pedig álmodunk. Amennyiben a vizelési inger az alvásunkat rendszeresen megszakítja, az agy nem képes elérni a mélyalvás állapotát. Teljes alvási ciklus nélkül szellemi és fizikai szempontból is kimerültek leszünk, a felületes alvás miatt pedig másnap fáradtan ébredhetünk.
Már néhány napig fennálló rossz alvás után jelentkezhet a tartós alváshiány következménye, a krónikus fáradtság. Ez utóbbi pedig:
- növeli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.
- összefüggésbe hozható a cukorbetegség kialakulásával.
- a depresszió kialakulásának esélyét is növeli.
Hogyan alakul ki a nocturia?
Több lehetséges ok is szerepet játszhat abban, ha az éjszakai vizelési zavarok teszik álmatlanná egy férfiember éjszakáit. A leggyakoribb okot a prosztataproblémák jelentik, amelyek a középkorú és annál idősebb férfiakat egyaránt érinthetik. A prosztata megnagyobbodása miatt a húgycső összenyomódik, a hólyag teljes ürítése lehetetlenné válik, ezért már alacsonyabb vizeletmennyiség is kiváltja a vizelési ingert.
A nocturia nemcsak a férfiakat, de a nőket is érintheti: esetükben a hormonális változások jelentik a kiváltó okot. Például a változókori hormonális ingadozások, amelyek növelik a vizelés gyakoriságát – nemritkán éjszaka is. Ha a szív működése gyengül, nyugalomban több energia jut a vesék ellátására, így értelemszerűen éjszaka termelődik több vizelet.
Hogyan kezelhető ez a probléma?
Szerencsére a nocturia kezelésére a fejlett orvostudomány több lehetséges megoldást is kínál. Elsőként persze azt érdemes kinyomozni, mi áll a tünetek hátterében.
A gyógyszeres kezelésen túl az életmódváltással is javítható az állapot: az esti folyadékbevitel csökkentése mellett napközben törekednünk kell a koffein- és alkoholfogyasztás mérséklésére. Ez azért fontos, mert ezek a szerek jelentősen fokozhatják a húgyhólyag ingerlékenységét.
Néhány alvásjavító technika alkalmazása is hatásos lehet: megfelelő alvási környezetet kell kialakítani – leginkább sötét, hűvös csendes szoba kell a jó alváshoz –, valamint próbáljunk meg mindennap ugyanabban az időben lefeküdni.
Az alvásproblémák nemcsak az érintetteket, de a vele egy háztartásban élőket is zavarhatják, ezért az alvási nehézségek csökkentéséhez a partnerünk támogatására is szükség van. Csak egy nagyon egyszerű példa: ha a vizelési inger miatt párunk rendszeresen felébred éjjelente, forduljunk felé empátiával, keressünk közös megoldásokat – semmiképp ne haraggal reagáljunk a problémára!
Patikában kapható gyógyászati segédeszköz
A cikk a Phytotec Hungária Bt. támogatásával készült.