A bangladesi kormány vészhelyzeti segélyeket kezd osztani a koronavírus-járvány miatt munka nélkül maradt szexipari dolgozóknak – írta a Guardian. A becslések szerint akár százezer, bordélyházakban dolgozó nő maradt munka és bevétel nélkül az országban, és emiatt nem tudják ellátni magukat és gyermekeiket.
Bangladesben – ahol a prostitúció legális – a járvány miatt bezáratták a bordélyokat, köztük az ország legnagyobb ilyen intézményét Goalandában. Egy ott dolgozó 26 éves nő a Guardiannek elmondta:
Tegnap ételre volt szükségem, de az összes pénzem online bankapplikációkban van, és az ATM-ek mind zárva vannak. Egy barátomtól tudtam kölcsön kérni, különben nagy bajban lettem volna.
A Goalandát magában foglaló terület egyik kormányzati tisztségviselője a lapnak elmondta, hogy a hét vége felé kezdik el osztani a kormányzati segélyt a szexmunkásoknak.
A területünkön nagyjából 1800 szexmunkás dolgozik. Mindegyiküknek 30 kilogramm rizst és kétezer takát (nagyjából nyolcezer forint) kértünk. Ezt előzetesen engedélyezték, és reményeink szerint a hét végére a végleges engedélyt is megkapjuk.
Japán nem segít
Az előző hét végén a japán kormányt is arra kérte egy érdekvédelmi szervezet, hogy a szexmunkások is részt vehessenek egy kormányzati segélyprogramban, amivel olyan szülőket segítenek, akik kénytelenek voltak otthagyni a munkájukat, hogy otthon maradó gyerekeikre ügyeljenek.
Az Asahi Shumbun című japán lap cikke szerint a szexmunkások érdekeit védő Swash nevű szervezet április 2-án jelezte a kormánynak, hogy a segélyprogramba vegyék be a prostituáltakat, valamint az éttermekben és klubokban dolgozó hostokat és hostesseket is.
Kato Kacunobu japán egészségügyi, munkaügyi és népjóléti miniszter azonban már másnap közölte, hogy a kormány nem változtatja meg döntését. A miniszter hozzátette, hogy szerinte nem lenne helyes, hogy a szexmunkásoknak is adjanak a köztámogatásból.
Thaiföldön 300 ezer szexmunkás van munka nélkül
Az AFP francia hírügynökség beszámolója szerint az éjszakai életéről is híres Thaiföldön sok prostituált újra az utcán keres megélhetést, miután a járvány miatt bezárták az éjszakai klubokat és bordélyházakat. Az országban ugyan illegálisnak számít a prostitúció, de a hatóságok szemet hunynak felette, és gyakorlatilag elfogadott része az éjszakai életnek.
Az AFP cikke szerint nagyjából 300 ezren dolgoznak a thaiföldi szexiparban, és bár sokan hazautaztak, hogy otthon várják ki a járvány végén, vannak, akik az utcán keresnek munkát. Pim, egy 35 éves transznemű szexmunkás a hírügynökségnek elmondta:
Félek a vírustól, de kuncsaftokat kell keresnem, hogy ki tudjam fizetni a lakásom és venni tudjak ételt.
Barátja, Alice pedig elmondta, hogy heti 300-600 dollárt (100-200 ezer forint) keresett, de bevételei teljesen megszűntek és attól tart, hogy az utcára kerül, mert nem tudja kifizetni a hotelszobáját, ahol él.
A thaiföldi kormány ugyan 500 bahtnyi (nagyjából ötezer forint) segélyt ígért a járvány miatt munkanélkülivé vált thaiföldieknek a következő három hónapban, félő, hogy a szexmunkásoknak ebből nem jut, mert nem tudják bizonyítani, hogy korábban dolgoztak.
A kiemelt képen egy bangladesi szexmunkás, egy 2011-ben készült felvételen. Fotó: Gettyimages / Lisa Wiltse / Corbis