Magyarországon is elindul a gyűlölet-bűncselekmények bejelentésre szolgáló új telefonos alkalmazás és webes felület, ami az európai LMBTQI civil szervezetekből álló UNI-FORM hálózat munkájának eredménye. A projektben magyar részről a Háttér Társaság vesz részt.
A beérkező bejelentések a Háttérhez mindenképpen befutnak, de lehetőség lesz arra is, hogy a rendőrséghez is beérkezzenek.
- „2013-ban buliból hazafelé menet egy barátommal csókolóztunk a körúton. Egy közeli kisboltból kijőve két férfi baseballütővel fenyegetett meg minket, hogy azonnal hagyjuk abba.”
- „2014-ben a Pride felvonulásra tartva fekete ruhás kopaszok kötöttek belénk, engem ököllel arcon csaptak, egy barátomat háton rúgták.”
- „2015 őszén a Stefánia úton bicikliztem, amikor egy autós éktelen buzizásba kezdett, majd leköpött.”
- „A párommal nem titkoljuk, hogy melegek vagyunk. Sajnos rendszeresen érnek bennünket homofób beszólások, sőt egy környékbeli srác nemrégiben ököllel megfenyegetett, és vállal belénk jött.”
Az ehhez kapcsolódó adománygyűjtő kampányban először vállalják a nyilvánosság előtt történeteiket a korábbi gyűlölet-bűncselekmények áldozatai.
Korábbi kutatások szerint a homofób és transzfób gyűlölet-bűncselekmény áldozatává vált magyar válaszadóknak kevesebb mint egyötöde jelentette a hatóságoknak az őket ért támadást. Jelentős részük attól félt, hogy a rendőrségen is homofób vagy transzfób attitűddel találkozna.
Az adománygyűjtő kampány még kilenc napig tart, cikkünk írásáig 183 ezer forint gyűlt össze.
Kiemelt kép: Háttér Társaság