A fura kísérletek tízezreivel teli (némi kereséssel például azt is kideríthetjük, hogy a váltóáram, vagy az egyenáram fáj-e jobban) Youtube-on nem nagy kunszt fura videókat találni, de a sajnálatosan rövid életű What The Physics?! csatorna tavas kísérlete minden várakozásunkat felülmúlta, ugyanis
De miért?
A megoldás egyszerűbb, mint hinnénk, hiszen az alig néhány perc alatt méretesre növő olajfolt olajmolekulái arra törekednek arra, hogy egy molekula vastagságú réteget hozzanak létre a víztükrön, így villámgyorsan terjedni kezdenek a víztükrön.
De miért?
Mert a negatív töltésű olajmolekulák mind le akarnak pacsizni a pozitív töltésű vízmolekulákkal, ez pedig nem is lehetsége másként, mint egy egyetlen molekula vastagságú olajos filmrétegként, mely jelen esetben hozzávetőlegesen ötmillió molekulából áll, így a folt vastagsága (egy centiméter mély kanállal számolva) egy ötmilliomod centiméter.
Na jó, de miért fékezik meg a hullámokat?
Mert a szél és a víz közti súrlódás konkrétan nullára csökken, így a légmozgás képtelen megmozdítani a víztömeg felső néhány centiméterét, az olajfolt pedig csak összefüggően, darabokra nem szakadva mozog.
A feltalálóként, íróként és politikusként is ismert Benjamin Franklin kedvenc viccei közé tartozott egyébként, hogy olajos botjával lecsendesítette a hullámzó vízfelületeket, a körülötte állók legnagyobb meglepetésére, de a háborgó tengeren hajózók is számtalanszor használták ezt az apró trükköt, hogy megpróbálják megúszni a szél által felkorbácsolt hullámok okozta veszélyt.
A kísérletet otthon is elvégezhetjük, mindössze egy tányér, víz, bors és egy szappanos ujj kell hozzá, olyat meg valószínűleg mindenki tart a keze ügyében: