Egy átlagos – de jó – matrac körülbelül 5-7 évig bírja a strapát: ezután egyrészt összegyűlik benne annyi testfolyadék (legyen az izzadtság, vér vagy épp vizelet), ami táptalaja lehet a baktériumoknak. Arról nem is beszélve, hogy ennyi idő után olyan mélyedések, árkok jelenhetnek meg – még a legjobb minőségű változaton is –, amik már zavarják a kényelmes alvást.
Ettől függetlenül a matrac időben történő lecserélésének egyik legfőbb okai mégis a baktériumok és az atkák, amik ha nem vigyázunk, kényelmesen megtelepednek a szövetben és allergiás tüneteket (viszketést, orrfolyást), súlyosabb esetben nehezített légzést vagy asztmát okozhatnak.
Honnan tudjuk, hogy a matracunkat nem ártana lecserélni?
Az átlagos 5-7 év persze nem minden matracra igaz. Van, amelyik már ennél jóval korábban megadja magát, de olyan is, ami 10 év után is majdnem olyan, mint új korában. Szerencsére ahhoz, hogy észrevegyük, hogy gond van, nem kell szakértőnek lennünk, hiszen összetéveszthetetlen jelei vannak annak, ha a matracunk kiöregedett:
1. Nagyon fontos a matrac alakja: lehetőleg ne legyenek rajta árkok és mélyedések. Ezek nemcsak a nyugodt álmot, de a minőségi alvást is tönkreteszik.
2. Hallgatózzunk: ha a matrac nyikorog, zörög, kattog, akkor valószínűleg hamarosan cserélni kell majd.
3. Újabb megbízható jel az, ha nehezen alszunk el vagy nehezen találjuk a kényelmes testhelyzetet elalvás előtt.
4. Ha reggelente kimerülten és összetörve ébredünk, az vagy azt jelenti, hogy a matrac kiöregedett, vagy azt, hogy rossz típusú matracot választottunk magunknak.
5. Érdemes néhány napig szüneteltetni a régi matracot és erre az időre valahol máshol aludni, hogy visszatérve észrevegyük a különbségeket.