A FIFA hétfőn megkezdte az ügyben a hivatalos eljárást. A “lebuktató akciót” a Sunday Times című napilap rendezte meg: a brit újság vasárnap arról számolt be, hogy a FIFA egyes tisztviselői pénzt kértek azért, hogy a 2018-as, illetve 2022-es világbajnokság helyszínének kiválasztásakor az adott országra voksoljanak.
Sepp Blatter FIFA-elnök a The Expressnek nyilatkozva „igen kellemetlen helyzetnek” minősítette a tisztviselőket „körbelengő” korrupciógyanút, míg a végrehajtó bizottságban tevékenykedő Michel d’Hooghe szerint a vezér mondatai nem sok jót ígérnek a gyanúba keveredett tagoknak, hisz „…a legkevesebb, ami elvárható egy tagtól, hogy megőrizze becsületét. Ha ez elveszett, nincs keresnivalója a bizottságban.” A FIFA etikai bizottságának egyik meg nem nevezett funkcionáriusa szerint „egyiküket mindenképpen megbüntetik, de valószínűbb, hogy mindkettejüket.”
Amos Adamu, a FIFA végrehajtó bizottságának nigériai tagja állítólag 570 ezer euróra tartott igényt cserébe a támogatásáért.
Az újság rejtett kamerával felvette, amikor a magukat egy amerikai konzorcium lobbistáinak kiadó újságírók és Amadu találkozóján utóbbi garantálta a voksot az Egyesült Államoknak az említett összeg ellenében.
A tahiti Reynald Temarii, a FIFA alelnöke, egyben az óceániai szövetség elnöke pedig 1,6 millió eurót kért hasonló körülmények között egy sportakadémia javára. Amadu egyébként szintén nem saját céljaira, hanem négy műfüves pálya kialakítására kérte a pénzt a lap beszámolója szerint.
A nemzetközi szövetség december 2-án, Zürichben dönt mind a 2018-as, mind a 2022-es világbajnokság helyszínéről. A két csúcseseményre a legfrissebb állapotok szerint az oroszok jelentkeztek önállóan, míg Hollandia és Belgium, valamint Spanyolország és Portugália közösen kandidált.
Az angolokat csupán a 2018-as rendezés érdekli, míg az Egyesült Államok mellett Katar, Japán, Ausztrália és a Koreai Köztársaság kizárólag a 2022-es eseményért verseng.