Belföld

Kopits György: Magyarország bizonyítványa „elég gyatra”

Varga Jennifer / 24.hu
Varga Jennifer / 24.hu
A közgazdász szerint a magyar kormányból teljesen hiányzik az önkritika, a kudarcokat mindig külső tényezőkkel magyarázza.

Annak idején Kopits György vezette be a nemzetközi közgazdasági irodalomba – a magyar államháztartási túlköltekezés példáján – az azóta sokszor használt „fiskális alkoholizmus” fogalmát. Az ismert közgazdász a HVG-nek adott interjúban most a válságból válságba sodródó argentin gazdaságpolitikát veti össze a magyarral.

Szerinte nagy különbség, hogy Javier Milei elnök szakított a peronista múlttal, míg a magyar kormányból teljesen hiányzik az önkritika, a kudarcokat mindig külső tényezőkkel magyarázza.

„A jelenlegi garnitúra lassan 15 éve hatalmon van, s bár az volt a jelszó, hogy »Magyarország jobban teljesít«, nem ez történik.” Ugyanazokat a külső hatásokat szenvedi el a térség többi állama is, amelyekhez képest Magyarországnak mégis „elég gyatra a bizonyítványa”.

Kopits György szerint a kormány 21 pontos gazdaságvédelmi akcióterve „egy vegyes saláta”, a 21 pont közgazdasági értelemben főleg a keresletet ösztönzi, ám tartós növekedésre csak kínálati oldalról lehetne számítani. A kormány akkor érheti el idén GDP 3,4 százalékos emelkedését, ha az uniós pénzeket a költségvetési hiány növelésével kipótolja. Szerinte a 2026-os kampány időszakában a deficit és a GDP megugrására lehet számítani, de hosszabb távon

a tervezett 3–6 százalékos növekedési cél délibábnak tekinthető.

A Költségvetési Tanács első, 2011 januárjában lemondott elnöke szerint az akcióterv átláthatatlansága is bizonyítja, hogy szükség lenne egy olyan valódi Költségvetési Tanácsra, amilyet ő irányított, amelyik pontosan beárazná, egy-egy pont mennyi forrást igényel, milyen eredményt hozhat. A kis- és középvállalati szektor segítése fontos, de az aligha fogja segíteni a hatékonyságot, ha nem nyílt pályázaton, hanem politikai megfontolások alapján osztják a vissza nem térítendő támogatást. A gazdasági semlegességnél a potenciális növekedést inkább megalapozná az infrastruktúra – a meglévő vasúti hálózat felújítása –, az oktatás, az egészségügy fejlesztése. A közgazdász szerint még csak az sem komoly baj, hogy Orbán Viktor miniszterelnök melyik állam- vagy kormányfővel barátkozik, az annál inkább, hogy az ország

természetes szövetségeseit, európai kapcsolatait, a szomszédait magára haragítja.

Sokat jár Európában, úgy látja, hogy mára Magyarország elveszítette egykori presztízsét, megbízhatóságát, az EU működésének egyik fő gátjává vált.

Kapcsolódó
Nem tépázta meg az unortodox argentin elnök népszerűségét a sokkterápia
Javier Milei közel egy éve tartó elnöksége egy példátlan, a szabadpiaci elvek mentén végrehajtott kísérlet, amely alapjaiban formálta át a sokak által sokszor leírt Argentína gazdaságát.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik