A miniszterelnök mai parlamenti felszólalásával gyakorlatilag azt ismerte be: a magyar állam képtelenné vált a vasútállomások működtetésére és fejlesztésére, ezért adná 99 évre magánkézbe a budapesti pályaudvarokat – bármiféle fejlesztési előírás, garancia vagy ellenérték nélkül
– írta Vitézy Dávid volt közlekedési államtitkár, fővárosi közgyűlési képviselő hétfő esti bejegyzésében.
Vitézy ezzel arra reagált, hogy Orbán Viktor a Parlamentben az azonnali kérdések órájában a pályaudvarok magánkezelésbe adásáról szóló tervekről azt mondta: a vasútállomások felújítása rengetegbe kerül, de nem lesz arra állami pénz, hogy ezt megcsinálják. „Ezért adjuk oda azoknak, akiknek van pénze, csinálják ők. Meggyőződésem, hogy ezen a területen lehet értelmes megoldást találni” – mondta a miniszterelnök.
A Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője szerint Orbán két éve még nem így gondolkozott, amikor a Nyugati pályaudvar térségének fejlesztéséről szóló kormányhatározatot, vagy a pályaudvarok fejlesztését is közberuházásként magában foglaló budapesti agglomerációs vasúti stratégiát saját maga jegyezte.
A Parlamentben Kanász-Nagy Máté LMP-s képviselő a reptér visszavásárlásával állította szembe a pályaudvarok privatizációját, amire a miniszterelnök azt válaszolta, hogy „a reptér pénzt hoz, a vasútállomás pénzt visz”, és azok felújítása olyan feladat, amit az állam nem tud megoldani.
Viztézy szerint viszont „pont ezért van állam, ezért tartjuk fent az adóinkból! Hisz, ami pénzt hoz, azt a piac eltartja, ott nincs nélkülözhetetlen szükség az államra jobb esetben – a reptér kritikus infrastruktúra és speciális eset, ez tény. De a pályaudvarok is azok. És ami pénzt visz, és mégis működtetjük, mert a társadalom számára mégis fontos – a vasút ilyen – akkor az egy közszolgáltatás, ergo épp itt van az államnak keresnivalója.” Szerinte az állam egy profitábilisan nem működtethető, de az ország működéséhez nélkülözhetetlen közszolgáltatás infrastruktúráját adná bérbe, amitől „a vasút nem lesz jobb.”
– írta Vitézy Dávid.