Belföld

Orbán Viktor: Azért tér vissza Eurázsia reneszánsza a politikai napirendre, mert ez a legnagyobb összefüggő szárazföld a bolygón

MTI / Miniszterelnöki Sajtóiroda
MTI / Miniszterelnöki Sajtóiroda

Demján Sándor tanácsára Matolcsy Györggyel közösen felültek egy repülőre, és elrepültek KínábaOrbán Viktor szerint így kezdődött a keleti nyitás politikája 2009 körül, amikor számára világossá vált, hogy a nyugat-európai gazdasági modell megroppant a gazdasági válság nyomán. A miniszterelnök erről a Magyar Nemzeti Bank által szervezett Eurázsia Fórumon beszélt, amelyeről az Index számolt be.

A politikus kifejtette, hogy a válság valójában logikus következménye volt a gazdasági átalakulásnak, és ez olyan centrumokat emelt fel, elsősorban Ázsiában, ami azt eredményezi, hogy a modernitás már nemcsak nyugati kategória, hanem keleti is lehet. – Ázsiában jóval versenyképesebb erők emelkednek fel, amit Európa nem vesz tudomásul, nem fogadja el, bezárja magát egy idejétmúlt válságelméletbe – hívta fel a figyelmet a kormányfő. A világgazdaság központja keletre tolódott. A keleti gazdaságok négyszer olyan gyorsan növekednek mint a nyugatiak – mondta.

Orbán Viktor elárulta azt is, hogy három világtérkép van az irodájában,

  • az egyik úgy van megszerkesztve, hogy mindig Európa van a közepén.
  • A másikon az USA van középpontban, látni, hogy Washington hogyan tekint a világra.
  • A harmadikon Ázsia van középpontban, és azt látni, hogy onnan miként tekintenek a világra.

Ázsiából egy olyan kép rajzolódik ki, hogy egy szerves földrajzi egység Európa és Ázsia. – Valójában nincsenek földrajzi határok, lehet ezen vitatkozni politikai szempontból, de a földrajzot nem érdemes megkérdőjelezni – fejtette ki. A kormányfő szerint 1990-ben lett volna lehetőség egy eurázsiai szerves egység megteremtésére, de a Nyugat nem ezt a stratégiát választotta.

Beszélt arról is, hogy amikor a kormány gondolkodik erről a kérdésről, akkor azt a megállapítást szokták tenni, hogy azért tér vissza Eurázsia reneszánsza a politikai napirendre, mert ez a legnagyobb összefüggő szárazföld a bolygón, ráadásul egy éghajlaton belül.

A második érv szerinte az állandóság, ami nála azt jelenti, hogy ugyanazokról a népekről lehet olvasni ezer évvel ezelőtti feljegyezésekben, mint manapság. Orbán Viktor szerint a kazah elnökkel szerdán találkozva olyan volt, mintha ezer éve ismernék egymást. A kormányfő a térség harmadik előnyének azt tartja, hogy mindig több civilizációt foglalt magába: távol-keletit, indiait, arabot, és a nyugati civilizációt.  A negyedik előny pedig az emberiség népességének 70 százaléka ebben a térségben él, „a méret számít”.

A politika lényege az ütemérzék.

Sok okos ember van a világon, egy kormányzat a világon lévő összes tudást be tudja gyűjteni. Tudás mindig van. A politika nem a tudás birodalma. A politika az alkalmazás birodalma. Az alkalmazás lényege pedig az ütem. Nem csak jó dolgokat kell alkalmazni, hanem megfelelő időpontban kell alkalmazni. Minél kisebb egy ország, ez annál inkább igaz” – fejtette ki Orbán Viktor.

Hozzátette: egy akkora ország esetében, mint Magyarország, az ütemtévesztés halálos. Ezt a magyar történelem is megmutatja, a kormányfő példaként a második világháborúból történt kiugrási kísérlet pillanatát említette.

– Élesnek, gyorsnak, okosnak kell lenni, nyitottnak a világra, és folyamatosan gondolkodni kell – mondta.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik