Belföld

Závecz: a Tisza az ellenzék legerősebb pártja

Szajki Bálint / 24.hu
Szajki Bálint / 24.hu

A Fidesz-KDNP EP-listájának a teljes népességen belül 28 százalékos a támogatottsága, tehát nagyjából 2,2 millió szimpatizánsa van a kormánypártnak, miközben a Tisza Párt 19 százalékon áll, ami azt jelenti, hogy másfél milliós tábora van Magyar Péteréknekderült ki a Závecz Research legutóbbi, személyes kérdezésen alapuló felméréséből, amely a választási aláírásgyűjtések hajrájában készült az RTL megbízásából.

A DK-MSZP-Párbeszéd listája a választókorú népesség 12 százalékának támogatását élvezi, ami nagyjából egymillió főt jelent, míg a Mi Hazánk és a Momentum 4-4 százalékos táborral bír, vagyis körülbelül 300–300 ezer ember sorakozik föl mögöttük. A Závecz szerint a Kétfarkú Kutya Pártnak mindössze 150 ezer szavazója van, ugyanis a mérés szerint – a Jobbikhoz és az LMP-hez hasonlóan – a teljes népességen belül csupán 2 százalékon állnak.

A biztos részvételt ígérő, EP-listák között választani tudó szavazók körében

  • a Deutsch Tamás által vezetett kormánypárti lista 39,
  • a Tisza Párt 26,
  • a Dobrev Klára mögött felsorakozó baloldali lista 17 ,
  • míg a Toroczkai László által vezetett Mi Hazánk 6 százalékon áll.

Vagyis a május eleji adatok szerint ez a négy erő küldhetne képviselőket az európai törvényhozásba.

Kisebb valószínűsége van annak, hogy mandátumhoz jut a Momentum és az MKKP, de nem zárható ki, hogy átlépik az 5 százalékos küszöböt, hiszen az előbbi 4, az utóbbi 3 százalékon áll.

A Political Capital és a 24.hu mandátumkalkulátora szerint a Závecz mostani adatai alapján

  • a Fidesz 10,
  • a Tisza 6,
  • a DK-MSZP-P 4,
  • a Mi Hazánk 1 mandátumra számíthatna.

A Závecz áprilisi végi, telefonos mérése még azt mutatta, hogy a DK által dominált zöld-szociáldemokrata lista az ellenzék vezető ereje, melyet 26 százalékra mértek a pártválasztók között, a Magyar Péter által vezetett listát pedig 14 százalékra.

Módszertan

Az adatfelvétel ideje: 2024. május 2-10. A megkérdezettek száma: 1000 fő, akik együttesen az ország 18 éves és annál idősebb lakosságát képviselik. Alapsokaság: 18 éves és idősebb, állandó magyarországi lakóhellyel rendelkező magyar állampolgár. Az alapsokaság és a megkérdezettek összetétele megegyezik. A közvélemény-kutatás során kapott adatok 1000 fős mintánál legfeljebb plusz-mínusz 3,2 százalékkal térhetnek el attól, amit akkor kaptak volna, ha minden választókorú személyt megkérdeznek az országban.

Kapcsolódó
A következő x – Pető Péter: Mit nem mérnek a közvélemény-kutatók a választás előtt?
A modern magyar politikatörténet legkevésbé kiszámítható szakaszában vagyunk. A következő x első része – Pető Péter írása.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik