Fontos nap volt 2022. május 24-e Nagy Márton és családja életében. A politikus az ötödik Orbán-kormány tagjaként aznap tett miniszteri esküt a Parlamentben. Testvére, Nagy Szilárd pedig ugyanezen a napon aláírta azt a megállapodást, amelynek értelmében kiszállt az addig közpénz százmilliókat kasszírozó ügyvédi irodájából. Az állammal megkötött szerződések azonban egytől egyig a nevet változtató ügyvédi irodánál maradtak.
A két esemény feltehetően nem független egymástól. Nagy Márton számára testvére ügyvédi irodájának állami megbízásai már a miniszterségét megelőzően is okoztak kellemetlenséget. Nagy még a miniszterelnök gazdasági főtanácsadója volt, amikor 2021-ben a Momentum politikusa, Tompos Márton közzétett egy szerződéslistát, amelyből kiderült, hogy Nagy Szilárd ügyvédi irodájával milliárdos értékben kötöttek állami szerződéseket. A Nagy és Kiss Ügyvédi Irodát elsősorban Mager Andrea, a nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter (jelenleg a Szerencsejáték Zrt. vezérigazgatója) felügyelete alá tartozó cégek bízták meg. A listából kiderült, hogy a Volánbusszal, az MVM-mel, a Magyar Postával és a Magyar Közút Zrt.-vel is szerződésben állt az iroda, jogi vagy közbeszerzési tanácsadás céljából.
Kinyílt a közpénzcsap
A Nagy és Kiss Ügyvédi Iroda 2016-ban tűnt fel a közbeszerzési eljárásokon, eleinte más társaságokkal közösen, konzorciumban nyert el olykor milliárdos értékű állami megbízásokat jogi, közbeszerzési tanácsadásra. Később önállóan is számos állami céggel kötött szerződéseket százmilliós nagyságrendben.
Lapunk gyűjtése szerint 2016 és 2021 között a Nagy Szilárd ügyvédi irodáját tagként felvonultató konzorciumok tízmilliárd forintot meghaladó állami megbízásnak lettek a kedvezményezettjei. Ezek közt a legjelentősebb a még Lázár János vezette Miniszterelnökségtől 2016-ban elnyert megbízás volt. A 4,8 milliárd forint összértékű munkára szerződtetett konzorcium tagjai a Nagy és Kiss Ügyvédi Iroda, az Ész-Ker Zrt. és a néhai Bajkai István Fidesz-alapító ügyvédi irodája, az SBGK volt.
A társaságok arra szerződtek, hogy őrködnek az európai uniós támogatású projektek közbeszerzésének szabályossága felett. Azonban – mint megírtuk – az eredmény lesújtó volt: annyi szabálytalanságot engedtek át a szűrőn, hogy végül egymilliárd euró átalánybüntetést kapott Magyarország.
A résztvevők felelőssége nem vetődött fel: 2020-ban a Digitális Kormányzati Ügynökség Zrt. közbeszerzésén is befutók voltak. A Nagy és Kiss Ügyvédi Iroda közbeszerzési minőségbiztosítási és ellenőrzési feladatokra szerződött nettó 14 900 forintos óradíjjal. Ezen kívül Nagy Márton testvérének irodája sikeres volt konzorciumi tagként
- a Magyar Államkincstár csaknem 1,8 milliárd forintos közbeszerzésén,
- a Magyar Közút Nonprofit Zrt. 800 milliós, és 1,2 milliárdos tenderén,
- illetve a NIF Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. 530 és 500 millió forintos pályázatán is.
Új tulajdonos, töretlen siker
Ilyen előzmények után döntött úgy Nagy Szilárd, hogy testvére miniszteri kinevezése napján kiszáll a Nagy és Kiss Ügyvédi Irodából. A 99 százalékos tulajdonrészét Pete Judit ügyvéd vette át, aki korábban alvállalkozóként már megjelent az ügyvédi iroda mellett. Arról nincs információnk, hogy az adásvétel során a tulajdonrész pénzért cserélt-e a gazdát, ám az ügylet végeredményeként az iroda Pete és Kiss Ügyvédi Iroda néven működik tovább, és a korábban kötött állami szerződéseket is ez a társaság viszi tovább.
Az iroda új tulajdonosa nem messziről érkezett: a Nagy és Kiss Ügyvédi Iroda és Pete Judit székhelye egyaránt a Szabadság téri Bankcenter irodaház hatodik emeletén volt, és az újonnan létrejött iroda is itt működik. Nagy Szilárd új irodát hozott létre Nagy és Hollós Ügyvédi Iroda néven, amely szintén a Bankcenter hatodik emeletén kezdte meg a működését.
A Pete és Kiss Ügyvédi Iroda elődjéhez hasonlóan tovább szárnyal az állami megbízásokkal.
Szerződést kötött a Pete és Kiss Ügyvédi Irodával jogi tanácsadásra a szintén Nagy Márton felügyelete alá tartozó
- Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. óránként 35-50 ezer, illetve évente 50 millió forintért,
- a Magyar Fejlesztési Bank kétszer 7,5 millióért,
- az IFKA Iparfejlesztési Közhasznú Nonprofit Kft. nettó 19,5 millió forintért,
- az ATEV Zrt. 20 millióért,
- a Bányavagyon-hasznosító Nonprofit Közhasznú Kft. 4 millió forintért,
- a Maradványvagyon-hasznosító Zrt. óránként 35 ezer forintért, legfeljebb 90 millió forint keretösszegig, egy másik szerződés szerint pedig óránként 35 ezer forintért, illetve havonta legfeljebb 630 ezerért. Egy harmadik szerződés alapján óránként 35 ezer, évente legfeljebb 60 millió forintot kaphat az iroda.
Utóbbi három cég duplázott, ugyanis nemcsak a Pete Judit vezette ügyvédi irodát bízta meg, hanem a BPP Best Practice Procurement Zrt.-t, ami szintén Pete tulajdonában áll. Az ATEV 3 millió forintot, a Bányavagyon-hasznosító Kft. évi 15 milliót, a Maradványvagyon-hasznosító Zrt. pedig legfeljebb 30 millió forint keretösszegig fizet a társaságnak. Ugyanezt a céget bízta meg a szintén a gazdaságfejlesztési miniszter felügyelete alá tartozó Garantiqa Hitelgarancia Zrt. is, amely több mint 13 millió forintért szerződött vele szaktanácsadói feladatok ellátására.
Bizalmi viszony
Ráadásul nem sokkal azután, hogy Nagy Szilárd rábízta ügyvédi irodáját Pete Juditra, Nagy Márton miniszter is fontos feladatot osztott az ügyvédnőre.
Pete már az ötödik Orbán-kormány megalakulása utáni első ülésen részt vett a tanács ülésén, bő két héttel a miniszterek eskütétele után.
Tehát miközben számos állami vállalat közbeszerzési, jogi tanácsadását végzi, az ügyvéd a Közbeszerzési Tanács tagja is. E szervezet feladatai közé tartozik a többi közt kinevezni, illetve felmenteni a Közbeszerzési Döntőbizottság elnökét, elnökhelyettesét és a közbeszerzési biztosokat, továbbá elbírálni a közbeszerzési biztosokkal kapcsolatos összeférhetetlenségi ügyeket.
Pete Judit megbízatásáról érdeklődve megkerestük a Nagy Márton vezette Gazdaságfejlesztési Minisztériumot. Azt közölték, hogy Pete megfelel a törvényben rögzített összeférhetetlenségi szabályoknak, hosszú évekre visszanyúló szaktudása és gyakorlati tapasztalatai alapján a Közbeszerzési Tanács tagjaként alkalmas a feladat ellátására. Hozzátették, hogy a miniszter felé fennálló beszámolási kötelezettségének maradéktalanul eleget tesz.
Figyelemre méltó, hogy Pete ügyvédként milyen területeken szerezte tapasztalatát, hiszen már azelőtt is akadt közpénzes megbízása, hogy átvette Nagy Szilárd ügyvédi irodáját. Lapunk birtokába került az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) botrányos Híd a munka világába foglalkoztatási programjának zárójelentése. Az 1,6 milliárd forintos programban a szervezetnek elsősorban európai uniós forrásból létre kellett volna hoznia egy országos lefedettségű munkaerő-közvetítő irodahálózatot, amely folyamatos és kiszámítható munkát biztosított volna hátrányos helyzetűeknek, elsősorban romáknak. Működő irodahálózat sosem állt fel, az ORÖ több más nehezen megmagyarázható tétel mellett autókra, használhatatlan irodákra, bútorokra és egy gellérthegyi villára költötte a kapott százmilliókat. A teljes kudarcot vallott program összeforrt Farkas Flórián nevével. A hatóságok ugyan hét évig nyomoztak az ügyben, de nem találtak felelőst, noha a szerződések többségét a fideszes politikus írta alá az ORÖ vezetőjeként. A romák felzárkóztatására szánt programból jutott pénz jogi tanácsadásra is: a zárójelentés szerint
Nagy Szilárd lakcíméről hajtott el
Feltételezhető, hogy Pete Juditot és Nagy Szilárdot nem csak az említett ügyvédi irodák és azok székhelye köti össze.
egyszersmind a Vincent Properties Kft. tulajdona, ami Nagy Szilárd érdekeltsége.
Az ügyvédnő a villa garázsából állt ki, majd kihajtott a kapun. Egy ugyanilyen Porschét a Nagy és Kiss Ügyvédi Iroda kezdett el lízingelni 2021 decemberében, a Pete és Kiss Ügyvédi Iroda pedig a közjegyzői kamara hitelbiztosítéki nyilvántartása alapján továbbvitte a lízinget.
Megkerestük kérdéseinkkel telefonon Pete Juditot, ám azt közölte, csak írásban hajlandó válaszolni. A megadott címre azonban hiába írtunk neki, nem felelt, és később SMS-ünket is figyelmen kívül hagyta. A többi közt érdeklődtünk nála az ügyvédi iroda tulajdonosváltásának körülményeiről, valamint arról, milyen kapcsolat fűzi Nagy Szilárdhoz. Utóbbi kérdés azért fontos, mert