Helyszíni tudósítónk szerint néhány ezren lehettek jelen az MTVA Kunigundai úti épületénél, ahová Hadházy Ákos A hazugsággyár blokádja címmel szervezett tüntetést péntek estére. Az esemény egyperces néma csenddel kezdődött, emlékezve a november 4-i gyásznapon az 1956-os forradalom és szabadságharc áldozataira.
Hazudni lehet úgyis, ahogy ebben az épületben velem tették
– kezdte felszólalását Ungváry Krisztián történész, aki arról beszélt, hogy „a magyar közmédia évek óta árulja el nemcsak állampolgárait, hanem azt a szövetségi rendszert is, amihez Szent István óta minden vezető tartozni akar”.
Ma ugyanebben az épületben azt is mondják, hogy Ukrajna feje felett a nagyhatalmak kössenek békét. (…) Ez hangzik el az önök adófizetői pénzéből
– jelezte a történész, aki szerint Bayer Zsolt, Georg Spöttle és Nógrádi György is „az agresszort támogató second hand háborús bűnös”.
Ungváry Krisztián után Varga Orsolya tanár szólalt fel, aki beszéde elején kérdezte: „Mi a fenébe csöppentünk mi itt, hogy kerülünk ide, ahelyett, hogy otthon ülnénk és teát szürcsölnénk?”. A pedagógus jelezte:
elvették tőlünk a biztonságot, a nyugalmat, megritkult körülüttünk a szabadság levegője.
A pedagógus, aki szerint „Örkény ha élne, lubickolna ebben a hazug világban”, emlékeztetett: azt ígérte a gyerekeinek, hogy boldog, szabad életük lesz, így azokért van jelen, „akik még mernek még mozdulni”.
A tüntetésen helyszíni tudósítónk szerint jelen van Juhász Péter volt Együtt elnök, Molnár Áron színész, Kerpel-Fronius Gábor momentumos főpolgár-helyettes, Gelencsér Ferenc Momentum-elnök, Szabó Tímea és Szabó Rebeka párbeszédes politikus is.
Kalmár Lili, a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnázium diákja azt mondta: ők a szabad oktatásért és a szabad véleménynyilvánításért állnak ki. „Olyan tanárainkat rúgták ki, akik megmutatták, megtanították, hogyan kell büszkén kiállni a véleményünk mellett. Ezért vagyunk ma itt”, fogalmazott.
Megtanultuk azt, hogy ügyek mellé kell állnunk, a gyerekeink mellé kell állnunk. Semmi nem fontosabb, mint a gyerekeink
– hangsúlyozta ezt követően Simkó Edit tanár. A pedagógus úgy véli, az a baj, hogy azért, mert mindenki járt iskolába, mindenki azt hiszi, hogy ért az oktatáshoz, ám ez nem igaz, és a szakmát a szakmának kellene irányítania. Egyúttal azt mondta:
Hallják ebben az épületben, hogy jogunk van tudni, hogy miről döntünk, amikor szavazunk, kapjunk megfelelő tájékoztatást.
A gyerekeinknek erre a kiállásra van most szükség, zárta felszólalását.
A tömegben folyamatosan skandálják, hogy „gyertek ki”, ám helyszíni tudósítónk szerint csak „a sötétben kukucskálnak időnként az MTVA-dolgozók, ilyenkor egyből kapnak egy kis fénycsóvát az arcukba a tömegből, aztán hamar vissza is térnek az irodájuk mélyébe”.
Akik ebben az épületben dolgoznak, remélem, nem nálam tanultak – mondta felszólalásában Polyák Gábor médiajogász. „Az MTVA-t azért hozták létre, hogy elfedjék a közpénzek mozgását, a szerkesztői felelősséget”, hangsúlyozta.
Ez a ház kiszolgál egy pártot, egy embert. (…) Minden beszélgetés végén az derül ki, hogy csak Orbán Viktor és csak a Fidesz tudja, hogy ennek a világnak merre kell mennie.
Polyák arról is beszélt, hogy a diákjainak már teljesen természetes, hogy „állami médiáról” beszéljenek, és nem tudják, hogy van közszolgálat. „Minden tanárnak a legfontosabb dolga az, hogy életben tartsa a diákjaiban azt a tudást, hogy a világ lehet másmilyen”, hangsúlyozta.
Kérjük az ellenzéket, hogy érezze már a felelősséget, ébredjen fel – vetette fel, majd a tömeg azt skandálta, hogy „ébresztő”.
Ez nem Hadházy Ákos egyszemélyes szabadságharca, hanem mindannyiunkénak kell lennie
– kezdte felszólalását Hajnal Edina a Magyar Anyáktól. „Mérgezik a gyerekeinket, és arra akarják tanítani őket, hogy gyűlöljenek, féljenek”, mondta. A tömeg ezt követően a „mocskos Fidesz” skandálásába kezdett.
„A Fidesz azt sem csinálja jól, amit jól csinál”, kezdte felszólalását Mérő Vera író, aki arról beszélt, hogy sokan azt hiszik el, amit a televízióban hallanak, mert nem feltételezik, hogy ott akár hazudhatnak is. Ha elmondanák a tévében is, hogy a bántalmazás miért nincsen rendben, akkor azt fogadnák el igazságként, jelezte.
Az a tragédia, hogy itt még akkor sem érvényesül a közmédia őrkutya szerepe, ha azon konkrétan ártatlan emberi életek múlnak.
Baranyi Krisztina kilencedik kerületi polgármester már arról beszélt, hogy „Magyarország ’56 óta nem volt annyira kétségbeejtő helyzetben, mint ma”. Az orosz-ukrán háború említését követően a tömeg a „ruszkik, haza” skandálásába kezdett.
Magyarország ismét a világpolitika rossz oldalára, a történelem sötét lapjaira került.
Orbán Viktor végzetesen egyedül maradt Európában, de az igazi baj az, hogy az elszigeteltség sötét zárkájába rántja magával a magyar nemzetet is, vélekedett. Hozzátette:
Amikor putyinista propaganda folyik a kormány agitációs felületein, akkor sajnos nem kizárt, hogy az EU-ból vagy a NATO-ból való kilépésünk megágyazása folyik.
A szankciók működnek, talán ezért is ellenzi őket ennyire az Orbán-kormány, és a gáz ára azért ekkora, mert a magyar kormány ilyen rossz alkut kötött az oroszokkal, szögezte le Baranyi. „A mi ellenségünk nem a szabad Európa, végképp nem az elkeseredetten védekező Ukrajna, hanem Oroszország gyilkos diktátora”, zárta beszédét.
A tüntetés utolsó felszólalójaként Hadházy Ákos azt mondta, a legnagyobb kérdés az, hogy lehet-e erre a hatalomra eredményesen hatni. Erre válaszul felolvasta a hírt, miszerint az M1 17:30-as híradója beszámolt a tüntetésről, illetve beolvasták a diákok és pedagógusok 9 pontos követelését is.
Amíg nincs győzelem, addig nem hagyjuk abba
– hangsúlyozta a politikus, aki megfogadta: nem fognak félmunkát végezni. Hadházy szerint a siker attól függ, hányan vesznek részt a nyomásgyakorlásban, és akik részt vesznek benne, kitartanak-e. Eredmény akkor lesz, jelezte, ha Papp Dánielt, a hírhamisító igazgatót leváltják. Közben egyébként elkezdték meggyújtani a fáklyákat a tömegben.
A tiszták és igazak forradalmára van szükség. Nagyon sok embernek kell békésen, de határozottan kikényszeríteni nagyon konkrét lépéseket – mondta Hadházy, aki szerint békésen, de egyre radikálisabban kell fellépni. A cél, hogy kényelmetlenséget, zavart okozni az állam gépezetében, vetette fel.
Békésen, de akár fennakadásokat is okozva. Erről szólhatnak majd a forgalmat lassító és akadályozó tüntetések.
A siker csak azon múlik, hogy hányan jönnek rá, hogy öt embert el lehet taposni, de ötvenezret már semmiképpen, fogalmazott a független képviselő.
Hadházy arra kérte a tömeget, hogy a jelenlévők alkossanak élőláncot az MTVA épülete körül a beszédeket követően, mivel az épület egyik, Bojtár utcai bejáratát nyitva hagyták.
Én addig fogom folytatni, amíg le nem győzöm a hazugsággyárat.
Hadházy beszédét követően alakul az élőlánc, jelezte helyszíni tudósítónk, tüntetők egy csoportja a „hazugsággyár” feliratot tette ki az MTVA-székház falára. A tömeg közben odaért a nyitva lévő bejárathoz, ám a rendőrök nem engedik be őket az épületbe. „Elegünk van”, skandálják tüntetők fél nyolc után nem sokkal.
Az önök gyerekét ki fogja tanítani? Majd a propagandagyárból megmondják neki, mit kell gondolni
– mondta egy tüntető az épületet védő rendőröknek. A demonstrálók közben azt skandálják, hogy „rendőrállam, Fidesz-maffia”.
A tömeg eléggé felgyülemlett a Bojtár utcai bejáratnál, a tüntetők a rendőrökön kérik számon, miért nem mehetnek be. „Bűnözőket védtek”, skandálják a rendőrsorfal előtt nyolc óra előtt nem sokkal. „Meztelen a király”, hallatszik a tömegből, miközben Jámbor András párbeszédes politikus arról beszélt a tömegben, hogy autóval már nem lehet bejutni az épületbe a tüntetőktől.
Az utolsó bejárat is lezárva. Hibrid rezsim ellen hibrid forradalom kell. Békésen, de határozottan és fokozatosan. Félnek annyira, hogy négy képviselő miatt is bezárják az utolsó kaput
– írta Hadházy Facebook-oldalán este nyolc magasságában.
Helyszíni tudósítónk szerint rengeteg biztonsági őr védi az MTVa épületeit, nagyjából tíz méterenként állnak a kerítésen belül. A tömeg közben fél kilenc előtt nem sokkal újra a főbejárathoz vonult. „A tüntetők a főbejárat előtt fáklyákat égetnek, időnként kijön egy rendőr és lelocsolja”, így foglalható össze a jelenlegi helyzet.
Hadházy Ákos fél kilenckor megköszönte a jelenlévőknek a részvételt és jó éjszakát kívánt a tüntetőknek.