A hvg.hu információi szerint december 15-én bezárják a Honvédkórház országos elismertségű koraszülöttcentrumát, mert nincsenek meg a működtetéshez szükséges személyi feltételek. Az információ, hogy bezár a Podmaniczky utcai PIC részleg, a 24.hu-hoz is eljutott.
A hvg.hu most azt írja, az intézményben kedden délelőtt válságértekezletet tartotta annak kitalálására, hogy miként lehetne újra működtethetővé tenni a Perinatális Intenzív Centrumot (PIC), ahol olyan csecsemőket látnak el, akik a különböző méhen belül fejlődési rendellenességekkel, a születés előtti hetekben kialakult fertőzésekkel vagy a születés körüli időszakban fellépő problémákkal jöttek a világra. A PIC nem azonos a koraszülött intenzív osztállyal (NIC).
A szakemberhiány miatt eleinte csak kevesebb pácienst fogadtak, de november végére háromfősre csökkent a stáb, így már nem tudják teljesíteni a szükséges minimumfeltételeket.
Nádor Csaba, a PIC osztályvezetője kedden a lap információi szerint egy jelentős mértékű béremelésben látta annak zálogát, hogy sikerüljön a távozók helyére új szakembereket hívni az osztályra. A Honvédkórház parancsnoka, Kun Szabó István azonban a hvg.hu értesülései szerint egyelőre nem állt kötélnek.
A Honvéd ellátási területéhez tartozó kismamákat a bezárás alatt a Semmelweis Egyetem női klinikája, illetve a János-kórházban működő PIC fogadja majd.
A minisztérium tagad
Korábban a 24.hu is úgy értesült, hogy bezárják, illetve szünetelteik a Honvédkórház PIC részlegét. Múlt héten megkerestük az intézményt, reagáljanak az értesülésünkre, a Honvédelmi Minisztérium kommunikációs osztálya akkor ezt a választ küldte:
A Honvédelmi Minisztériumhoz érkezett megkeresésére hivatkozva tájékoztatjuk, hogy értesülése téves. A Honvédkórház koraszülött osztálya nem zár be, ott biztosított a betegellátás. Amennyiben kapacitáshiány következne be egy részlegen – más intézménybe történő irányítással – a betegellátás akkor is biztosított. A kórház vezetése az osztályon dolgozó és munkát vállaló orvosok és ápolók anyagi megbecsülését kiemelten fontosnak tartja, ezért ösztönzőrendszerek bevezetését tervezi.
A fővárosban egyébként hat PIC osztállyal rendelkező kórház van. Budapesten a Honvédon kívül
- a SOTE
- a János Kórház
- a Péterfy Sándor Utcai Kórház
- a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház
- és a Heim Pál Kórház
működtet PIC osztályt.
A Honvédkórház PIC részlege az intézmény honlapján olvasható tájékoztató szerint a legkorszerűbb 12 ágyon, „Magyarországon a legmagasabb szakmai szinten” látja el a koraszülötteket. Azt is kiemelik, hogy itt „működik Magyarország egyetlen kórházi osztály mellé szervezett komplex koraszülött fejlesztő központja.”
A Honvédban 24 hét feletti újszülötteket tudnak ellátni, és nemcsak koraszülöttek, hanem beteg újszülöttek is kerülhetnek az osztályra, amit 2012 márciusa és 2013 októbere között bruttó 112 millió forintból újítottak fel.
A Szülészet-nőgyógyászati Osztályon belül működő PIC-en koraszülött intenzív, újszülött, koraszülötteket utógondozó részleg, valamint egy PIC-szakambulancia is működik. Utóbbiban a már korábban hazaadott koraszülöttek fejlődését követik nyomon, nézik, hogy miként tudnak beilleszkedni az óvodába, az iskolába – olvasható szintén a Honvédkórház honlapján.
A Honvédkórház legutóbb a Sürgősségi Betegellátó Centruma miatt került a hírekbe: augusztusban felmondott Zacher Gábor, az osztály vezető orvosa. Zacher döntését azzal indokolta, hogy
az a fajta személyügyi és tárgyi krízis, ami az évek során kialakult a kórházban, a munkavégzést veszélyeztette. Az egészségügyi munkavégzés veszélyeztetése egyben a beteg számára is veszélyeztető.
Kiemelt kép: MTI / Lakatos Péter