Szakítás és egymásnak feszülés lett a stadionberuházás vége Kisvárdán.
Az önkormányzat 2016. szeptember 13-án bízta meg a Penta Industry Kft.-t egy UEFA 3-as MLSZ C kategóriájú labdarúgó-stadion kivitelezésével. Az utolsó szerződésmódosítás szerint idén július 30. volt a véghatáridő a beruházás befejezésére.
A 24.hu csütörtökön írta meg, hogy a kisvárdai képviselőtestület – Leleszi Tibor polgármester javaslatára – szeptember 24-én zárt ülésen megszavazta, hogy azonnali hatállyal felmondja a Penta 2,5 milliárd forintos szerződését. A cég azt állítja, mondvacsinált indokokkal kizárták a projektből, mert nem akarják kifizetni a számla utolsó több százmilliós tételét.
Az önkormányzat számára készült dokumentumok egyértelműen a Pentára hárítják a felelősséget a helyzet kialakulásáért. A városvezetés többek között arra hivatkozik, hogy a cég a nyár folyamán többször is bejelentette, hogy elkészült az építkezéssel, a hivatalos műszaki átadás azonban mégsem történt meg, ezen kívül az cég az építkezésen észrevételezett műszaki hibákat és hiányosságokat sem javította ki.
Az önkormányzat a szeptemberi ülés után ki is tiltotta a Pentát a stadionból, de ami még súlyosabb: azt is bejelentették, hogy a beruházás utolsó részletét, 240 millió forintot nem fizetnek ki a cégnek, sőt 500 millió forintos kötbért követelnek tőle.
Ramor Frigyes a 24.hu-nak kijelentette: az azonnali hatályú felmondás jogsértő volt, és a Penta Indusry természetesen nem fogadta el az erre vonatkozó határozatot.
A tulajdonos szerint a Penta elvégezte a kivitelezést, a munkát a teljesítési határidő lejárta előtt készre jelentette, a megrendelő a műszaki átadás-átvétel időpontját június 30-ra kitűzte, de a megrendelő a műszaki átadás-átvételi eljárást már nem folytatta le.
Az önkormányzat, nem tudni milyen megfontolásból, de nyilvánvalóan valótlan ok miatt minősítette meghiúsultnak az átadás-átvételt – mondta a tulajdonos. Ramor szerint az eljárás furcsaságát jelzi, hogy
- a létesítményben július 11-től folyamatosan focimeccseket rendeznek,
- a stadion időben megkapta a szükséges használatbavételi engedélyt,
- és megkapta a meccsrendezéshez szükséges MLSZ-engedélyt is.
A Penta tulajdonosa szerint ez mind egyértelműen bizonyíték arra, hogy nem voltak olyan hiányosságok, amelyek a rendeltetésszerű és biztonságos használatot akadályozták volna. A cég szerint a valóságban épp az ellenkezője történt: a többszöri szerződésmódosítás miatt, példádul a skybox építésénél összességében 309 milliós pótmunkát is elvégeztek, amelyet most a végszámlával együtt nem akar kifizetni a város.
A teljesítés felmérése és ellenértékének megállapítása érdekében vállalkozó a Teljesítésigazolási Szakértői Szervhez fordult, és az eljárás már el is indult.
Kiemelt kép: Czeglédi Zsolt / MTI