Az RTL először azt mutatta be, miért kap havi bruttó 900 ezer forint bért egy jegybanki dolgozó. Azért, mert Matolcsy György szerint igazságtalan volt, hogy 2010-ben ez az összeg csak 635 ezer volt. A 25 százalékos emelés régi igazságtalanságot orvosolt. Ez derült ki a volt nemzetgazdasági miniszter MSZP-s kérdésre adott írásbeli válaszából.
Az RTL Klub megkeresésére is válaszolt az MNB, éspedig azt, hogy az igazgatók bérezése megfelel a bankszektorban szokásos vezetői javadalmazásnak, a jegybankelnök és az alelnökök jövedelme ráadásul negyede-ötöde a szektorban megszokottnak. Béremelés pedig azért kellett, mert a teljes állomány harmadánál jelentősen elmaradtak a bérek a szektorban normális mértéktől.
Az RTL Klub Híradója emlékeztetett rá, hogy az átlag MNB-s havi bruttó 900 ezer forintja a három és félszerese a magyar átlagbérnek., csaknem tízszerese egy ápolóénak. Ez már egy következő anyagból derült ki. Az RTL ugyanis később bemutatta annak az ápolónőnek az esetét, akit munkáltatója arról értesített, hogy ő is orvosolná az igazságtalanságot, 209 forintos bérpótlékot fizet a következő öt hónapra. Az ápolónő még szerencsésnek mondható, mert van, aki ennyit sem kap. A szociális ágazatban dolgozók még májusban tartottak nagyobb megmozdulást, egyebek mellett alacsony fizetésükre hívták fel a figyelmet.
A bérük messze elmarad a 154 ezres magyar átlagfizetéstől, tavaly mindössze 93 ezer forint volt a KSH adatai szerint. Fizetésemelésre nem ad a kormány, júliustól csupán bérpótlékot kapnak. Minél magasabb valakinek a végzettsége, annál többet, de a legalsó kategóriákban még 209 forint sem jut.
Az egészségügyben dolgozó ápolóknak is ígért fizetésemelést a kormány, de azóta kiderült, csak az ügyeleti rendszerben dolgozók számíthatnak erre, és ők is legfeljebb bruttó 10-15 ezer forintra. Hogy pontosan mennyit kapnak, az szeptemberben derül ki. A Független Egészségügyi Szakszervezet vezetője elmondta: a dolgozók csalódottak, egyre többen hagyják el a pályát. Az egészségügyben dolgozók ötvenszázalékos béremelést szeretnének elérni.
Mint korábban megírtuk, sokan nem a pályát, hanem az országot hagyják el. Éves szinten egy nővér például bruttó 18-19 millió forintnak megfelelő fontot is megkereshet Angliában (Reed.co.uk), miközben itthon (a KSH tavalyi adatai szerint) 1 millió 716 ezer forint lehetett a bruttója. A különbség így évente 16 millió forintnyi is lehet. Egy ház vagy lakás árának megfelelő összeg.