A külgazdasági attaséknak segíteniük kell a kormány külgazdasági célkitűzéseinek érvényre juttatását, a külpiaci részesedés további növelését, a munkahelyteremtő beruházások Magyarországra vonzását.
Főbb feladatok:
A magyar külgazdasági érdekek érvényesítése a fogadó országban (a magyar áru- és szolgáltatásexport növelése, a magyar vállalkozások érdekeinek hatékony képviselete, a magyar vállalkozások részére üzleti információk, partnerek közvetítése). Részvétel a kormány tőkevonzást ösztönző politikájának végrehajtásában (magyar vállalatok külföldön megvalósítandó és a fogadó ország vállalatainak magyarországi tőkebefektetési lehetőségeinek felkutatása, a befektetések megvalósítása). Kapcsolattartás a fogadó ország üzleti életének meghatározó szereplőivel, szakmai szövetségekkel, intézményekkel, kamarákkal, vállalatvezetőkkel (a kedvező magyar országkép kialakításért). Általános gazdaságdiplomáciai tevékenység, az EU közös kereskedelempolitikájában a magyar külkereskedelmi érdekek érvényesítéséhez szükséges háttér-információk biztosítása; gazdasági és üzleti tárgyú jelentések, elemzések, tervek készítése. Az attaséknak közre kell működniük a fogadó országban „megrendezésre kerülő magyar kereskedelemfejlesztési és befektetés-ösztönzési szakmai programok, hivatalos vezetői látogatások előkészítésében, lebonyolításában és utógondozásában”.
„Az állás betöltéséhez a nemzetbiztonsági ellenőrzésen való megfelelés elengedhetetlen”
Pályázhat az a magyar állampolgár (aki nem a fogadó ország állampolgára), akinek van Magyarországon bejegyzett állandó lakcíme, legalább főiskolai diplomája, a pályázatban megjelölt állomáshelyhez szükséges felsőfokú nyelvvizsgája, ismeri a fogadó ország gazdasági helyzetét, üzleti környezetét. A pályázónak rendelkeznie kell elemző és értékelő munkák terén szerzett tapasztalattal, haladó szintű számítógépes felhasználói ismeretekkel (MS OFFICE), jó kommunikációs, szervező- és prezentációs készséggel. Az alkalmazás feltétele: büntetlen előélet, cselekvőképesség, három hónapnál nem régebbi hatósági erkölcsi bizonyítvány (kivéve: jelenleg is külszolgálatot teljesítők), külszolgálatra alkalmas egészségi állapot (orvosi igazolás nem kell), „B” kategóriás jogosítvány, és személygépkocsi-vezetői gyakorlat.
Előnyt jelent: a gazdasági, jogi, műszaki felsőfokú iskolai végzettség, az üzleti életben, piaci, vállalati működésben szerzett munkatapasztalat, a külgazdasági (kereskedelemfejlesztés, befektetés ösztönzés) területen szerzett gyakorlat. Az október 30-ig pályázók közül kiválasztottak személyes interjún vesznek részt, ahol rátermettségüket vizsgálják. A kiküldetés előtt a külgazdasági attasét a minisztérium illetékes részlegei még felkészítik, majd le kell tennie – legalább „megfelelt” eredménnyel – a külügyi szakmai alapvizsgát. A pályázat nyertesének nemzetbiztonsági ellenőrzésnek, kiutazó családtagjaival együtt orvosi alkalmassági vizsgálatnak kell alávetnie magát, vagyonnyilatkozatot kell tennie. „Az állás betöltéséhez a nemzetbiztonsági ellenőrzésen való megfelelés elengedhetetlen.”
Csak Kazahsztánba két embert küldünk
Ezek közül külön érdekes, hogy a jövőben a kormányfő tusványosi beszédében említett illiberális sikerállamok közül jó néhányban erősítünk gazdasági attasékkal 2015-től. Hongkong mellett külön csak Kínába hármat is küldünk. A hónap elején Szijjártó Péter a minisztériumban várható változásokról azt mondta, hogy a 113 külképviseletből eddig 34 élén történt váltás, 26 esetében folyamatban van, és további 24 esetében pedig a jövő év első felében esedékes a vezetőváltás, vagyis egy éven belül 84 külképviseleten lesz váltás. Emellett 136 külgazdasági attasé kezdi meg a munkáját összesen 106 állomáshelyen.