Belföld

Miskolcon 200-an vonulnak a romák “kitelepítése” ellen

Az úgynevezett nyomortelepek felszámolásáról szóló határozat diszkriminatív intézkedése ellen tiltakoznak a romák és a velük szimpatizálók. Korábban aláírást gyűjtött az önkormányzat és a Jobbik is. A Magyar Szolidaritás Mozgalom szerint a megvásárolt kiköltözés igazából kitelepítés.

A menet Miskolc három pontjáról, a DVTK stadionjától, az avasi szabadidőparktól és egy belvárosi áruháztól indult el a városházáig, ahol petíciót kívánnak átadni a város vezetőinek.

A stadion közelében vannak az úgynevezett számozott utcák, amelyek házait az önkormányzat szintén felszámolná, mert a komfort nélküli házak, lakások elhanyagoltak, a miskolci közgyűlésben többségben lévő Fidesz-KDNP-frakció szerint “normális életre, gyermeknevelésre alkalmatlanok”.

Erős a rendőri jelenlét

A három, összesen több mint kétszáz fős menet – amelyben romák és nem romák együtt haladnak – erős rendőri jelenlét mellett vonul. A demonstrációra többen táblákkal érkeztek, amelyeken a következő feliratok olvashatók: “Miskolc a mi városunk”, “Szegény vagyok, nem bűnöző”, “Élhető életet!”, “Jogot és tiszteletet!”.

Váradi Gábor, a Miskolci Cigány Nemzetiségi Önkormányzat elnöke korábbi sajtótájékoztatóján azt mondta: szerintük Borsodban romának lenni évek óta egyre nagyobb megpróbáltatást jelent, “nem elég a szegénység, de a szélsőjobb politikai szervezetei egyre fenyegetőbben lépnek föl velünk, cigányokkal szemben”.

Váradi Gábor akkor azt is elmondta: nyílt levelet fogalmaztak meg Orbán Viktornak, kérve a miniszterelnököt, hogy segítsen megoldani az “egyre kritikusabb válsághelyzetet”.

A miskolci közgyűlés májusban a Fidesz-KDNP-frakció javaslatára többségi szavazással úgy döntött, hogy “felgyorsítja a miskolci nyomortelepek felszámolását”, szándékaik szerint megszüntetnék ezeket a telepeket. Az előterjesztés szerint mindazoknak, akik elhagynák az ottani lakásokat, és más településeken vásárolnának magasabb komfortfokozatú lakásokat, 1,5-2 millió forint támogatást adnának, azzal a feltétellel, hogy az ingatlanokat öt évig nem adhatják el.

Aláírást gyűjtöttek a romák ellen

A Fidesz-KDNP-frakció a miskolciak felhatalmazását kérve aláírásgyűjtést indított. Tájékoztatásuk szerint az íveket már több ezren írták alá.

Ugyancsak aláírásgyűjtésbe kezdett a Jobbik helyi frakciója is, szerintük ugyanis nem szabad fizetni azoknak, akik tönkretették önkormányzati lakásukat. A törvény erejével kell távozásra bírni a renitenseket, a nyomortelepeket pedig “ingyen ki lehetne üríteni”, és ez a jogszabályok alapján a városnak kötelessége is lenne.

Az MSZP városi szervezete szerint “undorító hecckampányt” folytat a Fidesz és a Jobbik, “hazug aláírásgyűjtési akciókkal, megfélemlítő vonulgatásokkal azt a látszatot igyekeznek kelteni”, hogy az ilyen telepeken élők egytől egyig csalók és bűnözők.

Lemondanak a polgáraikról

A Magyar Szolidaritás Mozgalom szerdán arról tájékoztatta az MTI-t, hogy roma tagozatuk is részt vesz a demonstráción. Mint írták: elfogadhatatlannak tartják, hogy egy városi önkormányzat a “megvásárolt kiköltözést” elfogadható válasznak tartja a szegénység, a munkanélküliség, az esélytelenség és a hátrányos helyzet megoldására. “Ez kitelepítés, nem pedig a nyomornegyedek felszámolásának elfogadható módja, ezzel a város lemond saját polgárairól, olyan helyzetbe hozva őket, ahonnan már nem nagyon van visszaút” – fogalmazott a mozgalom közleménye.

A Demokratikus Koalíció (DK) ugyancsak közleményt juttatott el az MTI-hez, amelyben egyebek mellett azt írták, hogy Miskolcnak 2008-tól van antiszegregációs terve, amely “tisztán és világosan feltárja a városban kialakult problémás részeket és meg is határozza, mit és hogyan kell tenni a telepek felszámolása érdekében, az itt élőknek hogyan és milyen módon kell biztosítani a lakhatását”.

“Mindössze annyi lett volna a polgármester feladata, hogy ezt végrehajtassa, de nem tette meg – szögezi le a DK közleménye, amely arra is kitér, hogy az úgynevezett számozott utcákban mintegy kétszáz család él, a költségvetésben pedig nincsen nyoma annak, hogy a városnak lenne négyszázmillió forintja a “lelépési pénzre”, a DVTK új stadionjának építése miatt kell elbontani kettőt a számozott utcákból.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik