Belföld

Nem lesz pénz ötezer fogyatékkal élőre?

Rémhírterjesztéssel vádolja a fogyatékkal élők szervezetét az államtitkár. A viszontválasz szerint „rémhírről szó sincs", a valóság tűnik rémisztőnek.

A jövő évi költségvetésből kimaradt egy nagyjából kétmilliárd forintos tétel, amely ötezer fogyatékkal élő magyar ellátását lenne hivatott finanszírozni – írtuk hétfői cikkünkben. Arról is beszámoltunk, ha a helyzet nem változik, akkor jövőre 66, sok éve működő, részben az érintett családok adományaiból, részben közpénzből finanszírozott intézmény zárhatja be kapuit.

„SORtalanná és SORStalanná válik a fogyatékos személy és az őket példamutató szakszerűséggel, hatékonyan ellátó összes magyarországi civil szociális szolgáltató” – áll a 66 tagszervezetet képviselő CÉHálózat minap kiadott közleményében.

A szervezet hiába írt levelet az illetékes minisztériumnak, választ nem kapott, ezért vezetői úgy döntöttek, december 5-én demonstrációt tartanak az Országgyűlés elé, ahová két-háromezer érintettet várnak. Addig is hetente négyszer láthatósági mellényt viselő csoportokat hoznak „látogatóba” az Országházba. Akciójának a „Nem vagyunk láthatatlan polgárok” címet adta CÉHálózat.

Rém vagy nem rém?

Cikkünk megjelenése után kedden közleményt adott ki az Emberi Erőforrások Minisztériumához tartozó Szociális, Család- és Ifjúságügyért Felelős Államtitkárság. Ebben egyebek mellett ez áll: „A szociális szolgáltatások területét érintő elvonásokról szóló hírek rémhírek, melyek kizárólag nem a terület nyugodt működését szem előtt tartók önző érdeke. A szférában dolgozók, illetve az ellátottak számára nyugodt körülmények, és megnyugtató támogatás kialakítására törekedett a kormány eddig is és ezt teszi a jövőben is.”


Soltész Miklós – Fotó: MTI / Koszticsák Szilárd

A Soltész Miklós vezette államtitkárság szerint „a kormány eddig is kiemelt figyelmet fordított a fogyatékossággal élők életminőségének javítására, és a jövőben is törekszik erre. Így 2013-ban is biztosítja azt a támogatást, melyet 2012-ben a civil fenntartók által működtetett intézmények szolgáltatásain keresztül juttatott el a fogyatékossággal élőknek, pszichiátriai és szenvedélybetegnek. (…) 2012-ben a civil szervezetek több mint 21 milliárd Ft normatív finanszírozásban részesülnek a szociális, gyermekjóléti és gyermekvédelmi intézményekben nyújtott szolgáltatások után. 2013-ban a tervek szerint a kormány e célokra ezt a támogatási összeget megőrzi. A normatív támogatás mellett a tárca év elején 400 millió Ft külön támogatásban részesítette a területen működő civil fenntartókat a biztonságos működés érdekében. Ez a kormány biztosított először külön költségvetési soron 95 millió Ft támogatást a leginkább rászoruló autistákkal foglalkozó intézmények számára. A pályázaton közel 30 szervezet nyert támogatást, a szerződések a napokban megkötésre kerülnek.”

Soltészék ezt is állítják: „A kormány soha nem látott összegű beruházást valósít meg a fogyatékossággal élők élethelyzetének javítására az Új Széchenyi Terv keretein belül. Több 10 milliárd forint segíti a területet, melynek céljai a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatási helyzetének javításától az infokommunikációs akadálymentesítésen keresztül a bentlakásos intézmények korszerűsítéséig, egészen a korai fejlesztésig terjednek. Minden fogyatékossági csoport számára külön speciális pályázatok is rendelkezésre állnak a hatékonyabb segítés érdekében.”

Kencefice

„Rémhírről szó sincs. A valóság tűnik rémisztőnek!” – ezzel nyit a CÉHálózat szerda reggeli viszonválasza.

„A valóság tűnik rémisztőnek 66 civil szervezet számára, mely sorstalanságot vetít előre. Azt a sorstalanságot, melyet a költségvetési sortalanság idéz elő. Nem gondoljuk, hogy 66 szervezet ugyanazt a rémképet látja: a bizonytalanságot, a forrástalanságot, a finanszírozási rendszer kereteinek szétesését, a párbeszéd hiányát. Nyugtalanságunkra gyógyír a párbeszéd és a kellően részletezett költségvetési sor. Amíg ezt nem látjuk, azt feltételezzük, hogy ‘láthatatlanok’ vagyunk” – fogalmaz a dokumentum.


A CÉHálózat a képviselői irodaház környékénFotó: Neményi Márton

„A tárca közleménye a múltról beszél – mondta lapunknak Koós Anikó, a CÉHálózat sajtószóvivője. – A négyszázmillió is egy lobbiakció eredménye volt, nem pedig a fogyatékkal élő személyek ellátásáért tett önkéntes állami szerepvállalás. A jelzett kormányzati akarat sajnos nem izmosodik cselekvéssé, nem jelenik meg a költségvetési törvényben, így kvázi kencefice. Továbbra sincs szó benne számokról, normatív támogatásról, feladatellátásból adódó finanszírozásról. Továbbra sem kapunk arra a kérdésre választ, hogy ki, mikor, milyen összegben, milyen forrásból fog gazdálkodni civil fenntartóként.”

Koós Anikó azt állítja, Fülöp Attila helyettes államtitkár telefonon felhívta az egyesület elnökét és „rosszallását fejezte ki akciónk miatt”.

Úgy tudjuk, hogy a helyettes államtitkár a jövő hét elején fogadja a CÉHálózat munkatársait.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik