Katonai tiszteletadás mellett, a közjogi méltóságok jelenlétében felvonták a nemzeti lobogót az 1848-49-es szabadságharc és forradalom 164. évfordulójának alkalmából a Parlament előtti Kossuth Lajos téren. Ezzel kezdetét vette az állami ünnepségsorozat. A zászlófelvonáson részt vett Schmitt Pál köztársasági elnök, Orbán Viktor kormányfő és Kövér László házelnök. Az ünnepi eseményen – amelyet több száz ember kísért figyelemmel a helyszínen – a közjogi méltóságokon kívül jelen voltak a kormány tagjai, több parlamenti párt képviselői és a diplomáciai testület tagjai is.
A Kossuth téri ünnepség után kilenc órától a Nyitott Parlament program keretében az Országház épülete ismét szabadon látogathatóvá válik délután kettőig. Aki akar, az marad, várhat az Orbán-beszédre, aki sétálna, az ezt követően csatlakozhat a Parlament elől induló ünnepi menethez, amely a Múzeumkertbe tart, ahol a főpolgármester mellett fellép a Honvéd Táncegyüttes és a Pénzügyőr Zenekar. A múzeumtól az ünneplők a budai Várba mennek. Azok, akik meg akarják hallgatni a miniszterelnököt, fél kettőkor huszárok felvezetésével indulhatnak vissza a Kossuth térre, ahol három órakor kezdődik a díszünnepség, Orbán Viktor beszéde után pedig koncert lesz. A lustábbak nézzenek tévét!
Fotók: Kummer János
Étlap családosoknak
Aki a budai Várban marad, az megtekintheti a Sándor-palotánál az őrségváltást, hallgathat katonazenekart. A Budapesti Történeti Múzeum: “Hogyan éltek a forradalmárok Budapesten?” címmel kínál családi programot, míg az Országos Széchényi Könyvtárban ki lehet nyomtatni a Nemzeti dalt Landerer és Heckenast eredeti nyomdagépén.
A Dísz téren lesz kirakodóvásár, és korabeli nemzetiségek zenéjét és táncait mutatják és tanítják be. Lesz irodalmi színpad, „Újra van Budán kutyavásár” címmel pedig magyar vizslákat lehet örökbe fogadni. Lesz zenés toborzó, székely ektiviti, bábszínház, gólyalábas vonulás, kézműves foglalkozás, ágyúszerelés, kisdobos képzés, fegyverbemutató, vívás, korabeli öltözékben fotókészítés, játszóház, kokárda- és huszárcsákó-készítés. “Útlevéllel a csatába!” történelmi szerepjáték lesz családoknak.
Étlap politizálóknak
Az állami ünnepségsorozat a Parlament előtti Kossuth Lajos téren kezdődik a zászlófelvonással. Ezt követően a térről ünnepi menet indul a Múzeumkertbe, ahol beszédet mond Tarlós István főpolgármester. A Magyar Nemzeti Múzeumtól az Astoria, az Erzsébet híd és az Attila út érintésével az ünneplők a budai Várba mennek, ahol egész nap családi programok várják az érdeklődőket.
A Kossuth téren három órakor kezdődik a díszünnepség, amelyen beszédet mond Orbán Viktor miniszterelnök és Szájer József fideszes európai parlamenti képviselő. Semjén Zsolt KDNP-elnök Veszprémben beszél, Harrach Péter frakcióvezető pedig az isaszegi és a váci ünnepségen vesz részt.
Az MSZP Esztergomban ünnepel, mondván, az előző városvezetés, illetve a kormányoldalnak a jelenlegi független polgármester munkáját ellehetetlenítő magatartása a Fidesz-kormányzás jelképe. A szocialisták rendezvényén beszédet mond Mesterházy Attila pártelnök, Lukács Zoltán, az MSZP Komárom-Esztergom megyei elnöke és Komjáthi Imre, a Munkát, kenyeret! egyesület elnöke is.
A Jobbik – a korábbi évekhez hasonlóan – a fővárosi Deák téren tartja ünnepi megemlékezését. A délután fél négykor kezdődő rendezvényen beszédet mond Vona Gábor pártelnök, valamint Szegedi Csanád, Balczó Zoltán és Gyüre Csaba alelnökök. Az ünnepség végén az érdeklődők ingyenes P. Mobil-koncerten vehetnek részt.
Az LMP politikusai és aktivistái délután negyed kettőkor a Pilvax közben gyülekeznek a népszavazási kitelepülő szettekkel, amelyek az ünnep alkalmából kokárdadíszítést kapnak. A helyszínen Vágó Gábor kampányfőnök mond ünnepi beszédet, majd az LMP-sek elindulnak aláírásokat gyűjteni.
A Demokratikus Koalíció központi ünnepsége délután két órától az V. kerületben, az Egyetem téren lesz, ahol beszédet mond Gyurcsány Ferenc pártelnök, volt kormányfő.
A nap folyamán újabb Békemenet is indul a Kossuth Lajos térre. A menet tagjai az MTA elől indulnak, és a Parlament előtt tartandó központi rendezvényre vonulnak át.
Az Egymillióan a magyar sajtószabadságért (Milla) nevű szerveződés délután három órától szintén Budapest belvárosában, a Szabad sajtó úton tart tüntetést.
Mint korábban megírtuk, a rendőrségnek 13 eseményt kell biztosítani. Mi miniszótárral és térképpel segítünk olvasóinknak az eligazodásban.