Az eddig jobbára mellényzsebből kifizetett hatósági bírságoknál nagyságrendekkel nagyobb összegekről szóló kártérítési perekre kell felkészülniük a kartellező, fogyasztókat megtévesztő, munkásaikat nyomorgató vagy éppen környezetszennyezéssel másnak kárt okozó cégeknek – írja a Népszabadság.
A csoportos perek az Európai Bizottság szerint is nagyobb visszatartó erővel rendelkeznek a tilosba tévedő vállalatokkal szemben, mint a sokszor nehézkes hatósági eljárások. Ebben az esetben ugyanis csak bizonyos összeghatárig bírságolhatnak az állami szervek. A jelenlegi szabályozás szerint például az elmarasztalt cégre az éves nettó árbevételének 10 százaléka róható ki, de a maximális büntetésre eddig kevés példa akadt.
Csoportos perekre – felperesi pertársaságok formájában – ugyan eddig is volt nálunk lehetőség, ezek azonban meglehetősen elhúzódó, nehézkes jogviták voltak. A felpereseknek esetlegesen külön-külön kellett bizonyítaniuk a károkozás tényét és a mértékét. Ráadásul a magas perköltségek miatt magánszemélyek eddig csak jelentős kár esetén mentek bíróságra nagyvállalatokkal szemben. Az új rendszerben, csoportba tömörülve, már sokkal kisebb kárérték esetén is „jövedelmező” lehet a pereskedés.
A civil szervezetek üdvözölték a módosítást, és a folyamatban lévő ismertebb ügyeikkel kapcsolatban több esetben próbaperre készülnek. Így a fővárosi önkormányzatot, a bankokat és a Magyar Közutat is bíróságra vihetik.
Ajánlott linkek:
Jönnek a csoportos perek (Népszabadság Online)