A CNN erre az évre, októberre a budapesti maratont ajánlja a szabadidősport kedvelőinek. Erről már korábban írtunk, és az amerikai híroldal nem téved. Mára a Budapest Maraton Európa egyik legjelentősebb maratoni versenye.
Néhány szám: 2012-ben 19 200 nevezés érkezett, 3585-en célba is értek. 4200 külföldi futó vett részt az eseményen, őket 6000 kísérő segítette, hajtotta. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter az esemény csütörtöki sajtótájékoztatóján elárulta: ennek a több mint 10 ezer „futóturistának” mintegy 1,2 milliárd forint volt a gazdasági hatása az országra nézve – nem kevés.
1984 óta rendezik meg a maratont a magyar fővárosban, akkor 2400-an neveztek és 650-en értek célba. Érdekesség, hogy azt a versenyt Kiss Zoltán nyerte a férfiak mezőnyében (ő is ott volt a csütörtöki sajtóeseményen), ideje 2 óra 15 perc 5 másodperc volt, azóta sem futott nála senki sem jobb időt!
A Budapest Maraton, amelynek névadója 1994 óta a Spar, a Forma-1 után a legnézettebb szabadidősport-esemény, már ami a helyszínen jelenlévő drukkereket illeti. Idán 1200 szervező dolgozik rajta, több külföldi szakértő is az egyik legjobban megszervezett eseménynek tartja a budapestit.
Sehol a világon nem fordul elő az, hogy a futók két világörökségi városrészen is keresztülhaladnak, Budapesten igen.
Az Andrássy út csodálatos látványt nyújt a futókkal
Fotó: MTI
65 országból érkeznek futók a maratonra, Magyarországról pedig 19 megye 800 településéről. Kocsis Árpád, a szervező Budapest Sportiroda (BSI) vezetője elmondta, már a városlakók is elfogadták, hogy a maraton napján a futóké a főszerep. Türelmesebbek, mint pár éve, ez azért is lehet így, mert jó előre felhívják a figyelmet a várható közlekedési fennakadásokra. 50 ezer szórólapot osztanak szét a napokban, hogy a maraton programját és következményeit megismertessék a budapestiekkel.
Az eseményen ezúttal is szerepet kap a zene, az útvonal 38 állomásán lesznek zenés pontok a legkülönbözőbb stílusban. Az Andrássy úton már tavaly is páratlan élményt nyújtott, amikor az Operaház énekesei kiálltak az erkélyre, és énekeltek a verseny résztvevőinek.
A pályát Hugh Jones, a Nemzetközi Utcai Futók és Maratonfutók Szövetségének főtitkára és a szervezők csütörtök éjjel hitelesítették. Jones volt az első brit, aki megnyerte a London Maratont, 1982-ben, két évvel később a Los Angeles-i olimpián a 12. helyen végzett. Máthé István, a BSI ügyvezető igazgatója, a verseny egyik főszervezője elmondta, hogy a budapesti beruházások, közlekedési fejlesztések miatt nem tudják állandósítani az útvonalat, az mindig más.
Újdonság, hogy idén ismét futnak a résztvevők a Margitszigeten – a Margit-hídon keresztül és ott is jönnek vissza (a Városligetben is 5 kilométerrel többet töltenek el a futók, mint eddig).
„A futás nem minden, de minden nincs futás nélkül” – mondta a tájékoztatón Monspart Sarolta, a MOB alelnöke, korábbi tájfutó világbajnok, a szabadidősport egyik nagyasszonya. Ezzel arra utalt, mint ahogyan mindenki, hogy szerencsére egyre többen kezdenek el futni, az ilyen események pedig – ha valaki belekóstol, akár csak nézőként is – ösztönzik az embert a testmozgásra, az egészséges életmódra.
A világ 65 országából érkeznek futók
Fotó: MTI
Az idei maraton a szokásoknak megfelelően egyben a szám országos bajnoksága is lesz. Lesznek rövidebb távok is, mint mindig: a 30 kilométeres Coca Cola Testébresztő, a maratont váltóban teljesíteni vágyóknak a Flora Maratonstaféta (11,5 km – 12,3 km – 7,8 km – 10,6 km), a 7 kilométeres Riska Minimaraton, a Danone Maratonka (2,7 km), a Spar Gyaloglás (2,7 km) és a SuperShop Családi Futás (600 méter).
Kuriózum lesz a váltófutók között a színházak váltócsapatainak részvétele, a Vígszínház, az Operettszínház, a Magyar Színház vagy épp a Honvéd Táncegyüttes táncosai is ott lesznek a maratonon, de ez csak egy szűk keresztmetszet a teátrumok képviseletéből.
A szervezők külön kampányt indítottak a drukkolók, családtagok, barátok minél aktívabb szurkolásának elősegítésére. A „Kell a hangod, kell a tapsod” kampány keretében végig lehet követni a futók küzdelmét, folyamatosan lehet vándorolni az útvonalon. Egy külön weboldalt is létrehoztak az eligazításra és még nyerni is lehet a legjobb szurkolással.
Több jótékonysági elem is tarkítja az idei maratont. A Fogyatékosok Országos Diák és Szabadidősport Egyesülete fogyatékkal élő gyermekekkel csatlakozik a Családi Futáshoz, míg a Suhanj! Alapítvány önkéntesei látás- és mozgássérült társaikkal indulnak közösen a maratonon. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkárai (és a miniszter) is váltófutásban indulnak mozgás- vagy látássérült gyermekekkel.
A Bátor Tábor daganatos beteg gyermekeinek ajánlják futásukat az Élménykülönítmény futóközösségének tagjai, köztük például a Kiscsillag zenekar képviselői a váltóban. Több mint 150-en rajtolnak a Bátor Táborért idén, mindannyian adományokat is várnak a kis lakók támogatására.
Szántó Dávid sportriporter és feleségének ötlete volt az a kezdeményezés, amelyet befogadott az UNICEF Magyar Bizottsága. Ennek lényege, hogy először a világon, egy gyermekváltó indul el az eseményen. 42 országból 58-59 gyermek érkezik Budapestre, hogy 1-1 kilométert lefusson a távból. A Külügyminisztérium segített a gyerekek toborzásában, és Egyiptomtól, Ausztrálián át az Egyesült Államokig azonnal pozitív visszajelzések érkeztek.
Az esemény csúcspontja lesz, amikor a 19. és a 20. kilométer közötti távot egy izraeli és egy palesztin kisgyerek egyszerre, egymás mellett futja majd le. Minden gyerek egyébként egy egyedi feliratú, speciális üzenettel ellátott pólóban fut majd, amellyel szeretnék felhívni a figyelmet a világ főbb, gyermekeket érintő társadalmi problémáira (például: „Hiszem, hogy egyetlen gyermeknek sem szabad éhen halnia!”, „Hiszem, hogy minden gyermeknek iskolában a helye!”)
A maraton legidősebb indulója a 78 éves Kiss György lesz, aki elmondta, szeretne 4 óra 30 percen belül befutni, ez lesz a 10. maratonja, tavaly 4 óra 41 perc lett az ideje.
Videó – a kedvcsináló filmek egyike (és a többit is meg lehet itt nézni):