Bukfencen szerencsére nem látszik, de súlyos – potenciálisan halálos – betegségből gyógyul. A jelenleg a Mentsvár az Állatokért és Környezetünkért Alapítvány gondozásában élő, jókedélyű tacskó keverékről ugyanis nem sokkal korábban kiderült: szívférgességben szenved. Egy betegségben, aminek nem csak a figyelmen kívül hagyása, de súlyos esetben még a kezelése is életveszélyes.
Bukfenc kutyának szerencséje volt
Kép forrása: Mentsvár az Állatokért és Környezetünkért Alapítvány
Bár hihetetlennek tűnik, a tisztes öregúr, akinek egyetlen tünete a köhögés volt, szerencsés. Betegségét még idejében felfedezték, így megkezdhették a kezelését is. Csakhogy nem mindig van ez így. Néhány évvel ezelőtt például, a Szegedi Kisállat-ambulanciára egy német juhász került be hatalmasra puffadt, folyadékkal teli hassal, csontsoványan. Hiába derült ki viszonylag hamar, hogy a tüneteket szívférgesség okozza, a kutyán már nem lehetett segíteni. Boncolásakor a tüdőartériából és a jobb szívfélből 38 darab, legalább 30 centis féreg, úgynevezett dirofilaria immitis került elő.
Fotó: Thinkstock
Ha kedvencünk minden ok nélkül súlyt veszít, fáradékony és köhög
akkor irány az orvos. A szívférgességre ugyanis hatványozottan igaz az, ami a legtöbb betegségre miszerint: annál valószínűbb a teljes gyógyulás, minél korábban diagnosztizálják. Dr. Pogány Károly, Bukfenc kezelőorvosa a Hír24-nek elmondta, kis betegének szerencsére jók az esélyei. Attól függetlenül, hogy már benne van a korban.
Azt azonban a doktor is elismeri, vannak olyan előrehaladott esetek is; kutyák, akiknek a testében már több tízcentisre nőtt férgek élnek, akiknél a képlet sajnos nem ennyire egyszerű. Hiába létezik ugyanis hatékony kezelés, ez, ezekben az előrehaladott esetekben pont olyan veszélyes lehet, mint maga a betegség. A gyógyszer hatására elpusztult férgek ugyanis a szívből kikerülve, érelzáródást okozhatnak a tüdőben, ami az állat pusztulásához vezethet.
A gyógyulást persze nem csak a fertőzöttség mértéke, hanem sok más is befolyásolja: az állat általános állapota, a férgek által végzett pusztítás mértéke. És nem utolsó sorban a pénz. A kezelés ugyanis, aminek ára leginkább a kutya súlyától függ, egyáltalán nem olcsó.
Az ember sincs biztonságban
Bár a féreg “természetes gazdája” a kutya, ez egyáltalán nem jelenti, hogy a többi háziállatunkért, vagy épp saját magunkért nem kell aggódnunk. Sőt! Nem árt ha tudjuk, hogy a kutyánkat megbetegítő parazita ránk is veszélyt jelent. Mégha nem halálosat is.
Zoonózis: a szaknyelv így hívja azokat a betegségeket, melyek képesek állatról emberre átterjedni. A dirofilaria is ilyen. “Nem a beteg kutyánktól kapjuk el, hanem attól a szúnyogtól, ami korábban fertőzött kutyát csípett meg” – teszi hozzá gyorsan Pogány doktor, majd elmondja, az emberben élősködő parazita azért nem életveszélyes, mert nem fejlődik ki rendesen. “Inkább csak diagnosztikai nehézséget okoz, mert a parazita miatt megjelenő gyulladásos csomókat nehéz elkülöníteni a tüdődaganatoktól, a féreg ráadásul légzőszervi panaszokat és véres köpetet is eredményezhet.”
Csak magunknak köszönhetjük
Ami néhány évvel ezelőtt még csak egy borús jóslatnak tűnt, vagyis, hogy a klímaváltozás miatt egy trópusi parazita Magyarországon gondot okoz, úgy tűnik valósággá vált. Ezt igazolják a statisztikai adatok, és a Hír24 által megkérdezett állatorvos is. Dr. Pogány Károly azt mondja, a szívférges esetek száma évről-évre látványosan nő, aminek egyértelműen a folyamatos felmelegedés áll a hátterében.
Ha még több információra kíváncsi, kattintson ide!