Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter Facebook-oldalán osztotta meg, hogy amikor meglátogatta az újdörögdi gyakorlótéren történt gránátbaleset sérültjeit, a kezelőorvosok arról tájékoztattak, hogy mindkettőjük állapota stabil, a katona jobban van, a sebesült hölgy nincs életveszélyes állapotban. A miniszter korlátozta a kommentelést.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf korlátozta, hogy ki szólhat hozzá ehhez a bejegyzéshez.
A Magyar Hang vette észre, hogy vélhetően túl sok volt a negatív visszajelzés, miközben a bejegyzés nagyon népszerű volt a vietnámiak között. A lap nem zárta ki, hogy a magyar honvédelmi miniszter ennyire népszerű a távol-keleti országban, de ellenőrizte a felhasználók oldalát, és végül arra jutott, hogy nyilvánvalóan fizetett lájkgenerátort használtak.
A Magyar Hang cikke alapján Tóth Bertalan arról kérdezte a honvédelmi minisztert, a szaktárca szervezte-e az Ázsiából érkező internetes támogatását.
- Valóban népszerűbb a személye Ázsiában, mint a hazai internetezők körében?
- Amennyiben mégsem ez a helyzet, akkor ki döntött a Honvédelmi Minisztériumban arról, hogy Ázsiából vásárolnak támogató interakciót a közösségi oldala számára?
- A Honvédelmi Minisztériumhoz köthető forrásból finanszírozták a bejegyzéséhez vietnámi lájkokat?
Szalay-Bobrovniczky Kristóf helyett – a miniszter megbízásából –államtitkára, Vargha Tamás válaszolt Tóth Bertalan kérdésére.
Fake news a cikk állítása.
Az államtitkár – fejedelmi többesben – dollármédiázott. shatározottan cáfolta a kamuprofilok százainak bevetését.
Határozottan cáfoljuk kamuprofilok százainak bevetését.
Nem alkalmazunk sem külföldi, sem hamis profilokat Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter Facebook-posztjainak népszerűsítésére, az ilyen híresztelések alaptalanok és félrevezetők.
Sem a Honvédelmi Minisztérium, sem a Magyar Honvédség, sem azok háttérintézményei nem adtak megrendelést, illetve utasítást ázsiai Facecbook-profilok használatára.
Kategorikusan visszautasítjuk a dollármédia gátlástalan módszereit, hogy rendszeresen terjeszt teljesen megalapozatlan állításokat, mint ez is.
Korábban Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnök, a Tisza Párt szakpolitikusa tragédiának nevezte a balesetet, amelyben egy fiatal nő mindkét kezét elvesztette. Szerinte a politikai felelősség elkerülhetetlenül érinti a Honvédelmi Minisztérium felsővezetését. Felhívta a figyelmet, hogy egy ilyen balesetért nem feltétlenül a kiképzést közvetlenül végrehajtó állomány a felelős, sokkal nagyobb a honvédelmi vezetés felelőssége, amely „olyan körülményeket teremtett, ami elvezetett a tragédiához”.
Kirúgtunk több száz jól képzett és kiképzett katonát, büntetünk mindenkit, félelemben tartunk mindenkit, ugyanakkor létszámot akarunk produkálni legalább a tartalékos rendszerben, amihez berángatunk mindenkit, de úgy, hogy a katonák vérrel írt szabályait könnyedén feláldozzuk az »élmény oltárán«. Aztán meg hamis reklámot csinálunk, amihez távol-keleti trollok pozitív kommentjeit vesszük igénybe
– írta Ruszin-Szendi. Szerinte levelek bizonyítják, hogy nem volt teljesen önkéntes a részvétel a katonai kiképző programban.