„Közgazdasági alapja nincsen, egy számítás eredménye, aminek a gazdasági realitásokhoz, az adott ország kereskedelmi praktikáihoz nincs semmi köze” – ezt mondta általánosságban Zsiday Viktor közgazdász, befektetési szakember a Partizánban a Donald Trump által kihirdetett új vámrendszerről.
Megírtuk korábban: az Európai Unióból behozott termékekre 20 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államok, míg a Kínából érkező termékekre 34, a Japánból behozottakra 24 százalékos, az indiai árukra 26 százalékos vám vár. A 10 százalékos alapvám alatt egyetlen ország sem ússza meg, ennyi terheli majd például az Egyesült Királyságból érkező árukat.
Ennek az egésznek nincs értelme
– összegzett Zsiday.
Azt mondta, az új vámrendszer mindössze azt „akarja kifejezni, hogy akivel neki (az Egyesült Államoknak – a szerk.) nagy kereskedelmi mérleghiánya van, arra ő büntetést rak. Ennyi. Nincs mögötte más.” Az elemző azt mondja, mindez oda vezet majd, hogy a „beruházások jelentősen csökkenni fognak az Egyesült Államokban. (…) Ez lehetővé teszi, hogy az idei évben recesszió alakuljon ki.”
Rövidtávon biztos káros, hosszútávon nem látom az elméleti megalapozottságát
– fogalmazott.
Trump egyik célja az lehetett, hogy „visszatelepítik a gyáripart USA-ba”. Ezzel az a gond Zsiday szerint, hogy gyárak nagy része nem lesz versenyképes amerikai bérek mellett. Az elemző hozzátette: reális, hogy a szupergazdag amerikai elit elforduljon emiatt Trumptól, Elon Musk már tett is ilyen nyilatkozatot. „Ha ez rendszer így bevezetésre kerül, az biztosan azzal jár, hogy az USA-ban eladott termékek ára megugrik.” Ez pedig azt jelenti majd, hogy az amerikai dolgozók reálbére nem nőni, hanem csökkenni fog, és nem tudnak többet fogyasztani, költeni. Ugyanakkor a „szavazási hajlandóság a pénztárca által meghatározott.”
Ha az Egyesült Államokban recesszió van, az átterjed a világ többi részére is. Amit Trump csinál, az egy olyan gazdaságpolitikai hiba, ami ki nem kényszerített hiba.
Zsiday később arról beszélt, hogy a
vámháborúknak nincsenek nyertesei. Valaki kicsit jár rosszul, valaki nagyon. Aki nagy exportőr, az rosszul jár, aki meg nettó importőr, mint az USA, az is a végén rosszul szokott járni. (…) Egy ilyen vámháborúban minden ország gazdasága bajba kerül.
Magyarországra rátérve azt mondta a szakember: kis ország vagyunk, amely nagyon ki van téve a nemzetközi kereskedelemnek. „Ha valami rossz történik a nemzetközi kereskedelemmel, az Magyarországnak duplán rossz.”
Ha az USA recesszióba kerül, és Európában lassulás lesz, és Európa nem tud exportálni USA-ba, az biztos, hogy a magyar gazdaságnak nagyon rossz.
Ezen pedig nem tud a kormány segíteni tárgyalással – tette hozzá. „Magyarország olyan kicsi, hogy nagyon nehezen tartom elképzelhetőnek, hogy ránk valamilyen speciális szabályrendszert alkotnának.”
Zsiday azzal zárta az elemzést: minél tovább fennmarad az új vámrendszer, annál nagyobb valószínű a recesszió. Trump pedig ezzel a tárgyalástechnikával nagyobb kárt okoz, mint amekkora eredményt tud csinálni.