A Nemzetgazdasági Minisztérium és a bankszektor képviselői között lefolytatott konstruktív egyeztetések alapján az OTP Bank áttekintette, hogy mint hazánk meghatározó kereskedelmi bankja milyen módon tud hozzájárulni az előzetes várakozásokat meghaladó infláció csökkentéséhez. A tárgyalások alapján a bank vállalta, hogy kész ellensúlyozni a jogszerűen alkalmazott és 2025. március 1-jén bevezetett lakossági bankszámlákra, bankkártyákra és elektronikus banki szolgáltatásokra vonatkozó inflációs díjemelést. A vállalás keretében kész több milliárd forint értékű kedvezményt meghosszabbítani, továbbá 2025. május 1. és 2026. április 30. között kész összesen csaknem kétmilliárd forinttal csökkenteni a lakossági ügyfelei által fizetendő banki költséget. Ez az összeg megfelel a 2025-re törvényileg megengedett inflációs díjemelés ügyfélkedvezményekkel csökkentett hatásának, így az OTP Bank – a Nemzetgazdasági Miniszter kérésének megfelelően – kész visszatérni a 2025. év eleji lakossági banki díjakhoz.
A gyakorlatban ez a lépés azt jelenti, hogy
- a bank kész a fizikailag kibocsátott lakossági forintbetéti bankkártyák 2025. május 1. és 2026. április 30. között esedékes éves díját minden ügyfélnél a jelenleg érvényes éves díjhoz képest 700 forinttal csökkenteni,
- amennyiben ezen díjakra vonatkozóan nem lép életbe eltérő jogszabályi rendelkezés.
- Betéti bankkártyával nem rendelkező lakossági bankszámlás ügyfeleinek pedig hasonló értékben egyszeri jóváírást kész végrehajtani a bank 2025 júniusában, ugyanezen feltételezés mellett.
Az akció nem érinti az OTP Junior-kártyabirtokos ügyfeleket, mivel számukra a számlavezetés és a bankkártya (egy sor további szolgáltatás mellett) egyaránt díjmentes.
Hangsúlyozták, hogy a bank már bevezetett díjkedvezményei változatlanul elérhetők ügyfeleik számára, sőt azok egy részét – új, eltérő jogszabály hiányában – készek meghosszabbítani 2026. június 30-ig. Ezek közül kiemeltek négy kedvezményt, például azt, hogy az egyik számlacsomagjuknál a 100 ezer forintig díjmentes utalást biztosító e-utalási kedvezmény továbbra is akciósan nulla forintért elérhető, vagy hogy az ATM-szolgáltatások 2025. március 1-jén csökkentett díja változatlanul kedvezményes marad (a törvény által biztosított, kétszeres ingyenes készpénzfelvételen túl).
A bank az egyeztetések nyomán kész azt is vállalni, hogy a lakossági bankszámlákra és betéti kártyákra vonatkozóan működési vagy inflációs okokból nem hajt végre díjemelést 2026. június 30-ig.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter március vége felé még azt mondta, hogy a bankok első díjcsökkentésre vonatkozó ajánlata gyengére sikerült. Március végén írtuk, hogy a kormány, illetve az NGM nemcsak a banki szolgáltatások, hanem a telefon- és internetszolgáltatások díjait is figyelemmel kíséri és készen állnak beavatkozni a szolgáltató ágazatokban is. Hogy vajon az OTP mostani felajánlása elég erős-e már, azt kérdeztük a minisztériumtól. Amennyiben válaszolnak, frissítünk.
Ahol 2025-ben sem volt díjemelés
Nem érintette a Gránit Bank ügyfeleit 2025-ben banki díjemelés, hosszú idő óta változatlan, kedvező díjakkal intézhetik napi pénzügyeiket – üzenik közleményükben.
Kiszámítható – évek óta változatlan – díjakkal intézhetik a továbbiakban is napi banki ügyeiket a Gránit Bank ügyfelei. A pénzintézet a hétköznapi bankoláshoz kapcsolódó díjait, mint például a számlavezetési díjakat, az átutalások díjait sok éve nem emelte meg. A bankkártyás vásárlás, és az iSMS szolgáltatás mindkét számlacsomagban természetesen ingyenes volt eddig is.
Jendrolovics Péter, a Gránit Bank vezérigazgató-helyettese, a lakossági divízió vezetője hangsúlyozta, a folyószámlavezetéshez és a fizetési tranzakciókhoz kapcsolódó banki díjakat a már meglévő számlacsomagjaik esetében az elmúlt 12 évben nem emelték. A bankolás tartósan alacsony díjaival adják vissza ügyfeleiknek a bank digitális üzleti modelljéből fakadó költségelőnyüket, hogy ügyfeleik vonzó kondíciókkal, kényelmesen, mindent online elérve intézhessék pénzügyeiket. Így a 2024 év végi díjakra való visszaállásban a Gránit Banknak nincs teendője.
Kitértek arra is, hogy emellett számos piacvezető elektronikus szolgáltatást kínálnak díjmentesen, mint az azonnali mobilappon belüli devizaváltást, illetve például a befektetési szolgáltatásokat, amely új funkcióként nemrég élesedett a mindennapi pénzügyi műveleteket nyújtó alkalmazásban és segítségével az ügyfelek áttekinthetik teljes vagyonukat, valamint az ÁKK-val megegyező feltételekkel vásárolhatnak és válthatnak vissza állampapírt, kereskedhetnek a Budapesti Értéktőzsde részvényeivel, illetve befektetési alapokat is vásárolhatnak – eladhatnak.
Közben az MNB elnöke, Varga Mihály is megállapodott a banki díjak csökkentésével kapcsolatban a Bankszövetséggel, és öt intézkedést terveztek be.
Frissítünk!
Számos más bank is bejelentést tett az infláció letörésével kapcsolatos NGM-es kéréssel, az önkéntes banki vállalással összefüggésben.
Az UniCredit Bank vállalja, hogy ellensúlyozza a jogszerűen alkalmazott és 2025. március 1-jén bevezetett lakossági bankszámlákra, bankkártyákra és elektronikus banki szolgáltatásokra vonatkozó inflációs díjemelést. Emellett vállalja, hogy 2026. június 30-áig az inflációs és egyéb, belső működésiköltség-növekedéséből adódó többletköltségeit nem érvényesíti ügyfelei részére – közölték.
Az MBH Bank azt írta, ők is elkötelezettek a hazai gazdaság támogatása és az infláció megfékezése iránt, ezért a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Magyar Bankszövetség tárgyalásai nyomán felülvizsgálták a lakossági bankszámlákra és betéti kártyákra vonatkozó díjaikat, és eleget tesznek a Minisztérium azon kérésének, hogy a pénzintézetek mérsékeljék a számlavezetéshez kapcsolódó lakossági díjaikat.
A CIB Bank is jelezte, csatlakozik a bankok önkéntes vállalásához, és a Nemzetgazdasági Minisztérium kérésének megfelelően mérsékli a lakossági bankszámlákat és bankkártyákat érintő díjait. Az inflációs szintnél ugyan jóval alacsonyabb, korábban jogszerűen végrehajtott díjemelések értelmében 2025. április 1-jétől beszedett magasabb díjak különbözetét a CIB Bank visszatéríti ügyfelei számára – arról, hogy ezt hogyan és mikor hajtja végre a pénzintézet, az érintett ügyfelek külön tájékoztatást kapnak.
A Raiffeisen Bank szintén támogatja a Nemzetgazdasági Minisztérium az infláció mérséklésére és a lakosság költségeinek csökkentésére irányuló törekvéseit. A Nemzetgazdasági Minisztérium által az infláció letörésére javasolt intézkedésekhez hozzájárulva 2025. május 1-jével csökkenti lakossági ügyfelei napi bankolással kapcsolatos kiadásait, így 2026. június 30-ig kedvezményeket biztosít a lakossági bankszámla- és kártyadíjakból. A teljes kedvezménycsomag összességében megegyezik a bank által 2025-ben jogszerűen végrehajtott inflációs díjemelés mértékével. Az ügyfeleket érintő kedvezményeket a bank – az NGM iránymutatásának megfelelően – különböző mértékű és esedékességű díjkedvezmények formájában biztosítja. Emellett 2026. június 30-ig meghosszabbítja és változatlan formában fenntartja egyik bankszámlájánál az első éves bankkártya díjmentességét, valamint a jelenleg érvényben lévő havi számlavezetési díj akciót. A fentieken túl 2026. június 30-ig infláció és belső működési költségen alapuló, egyoldalú díjmódosítást nem hajt végre a lakossági bankszámlákhoz és betéti kártyákhoz kapcsolódó díjakban. A kedvezmények további részleteiről az ügyfelek a későbbiekben kapnak tájékoztatást.
A Nemzetgazdasági Minisztérium javaslatának megfelelően a K&H Bank is önkéntes árkorlátozási vállalást tesz és az 2025. április 1-i hatállyal meghirdetett inflációs és egyéb működési jellegű okból bevezetett lakossági bankszámlavezetési és bankkártya szolgáltatási díjemelését 2025. május 1-től kezdődő akció keretében 2026. június 30-ig nem számítja fel. Az akció alatti díjak mértéke megegyezik a 2025. január elejei díjszabással a minisztérium kérésének megfelelően.
Szerdán pedig az Erste azt közölte, hogy szintén a minisztérium önkéntes korlátozására irányuló kérését támogatva döntött arról, hogy nem emeli idén, és 2026. június 30-ig sem az inflációhoz kapcsolódóan a lakossági bankszámlák és a bankszámlákhoz kapcsoló betéti kártyák díjait. Megjegyezték, hogy a pénzintézet már korábban döntött arról, hogy idén nem érvényesíti a lakossági számlák esetében az inflációkövető díjemelés lehetőségét, ezt március 3-án jelentett be a pénzügyi eredményekről szóló sajtótájékoztatóján. Most elsők között tesz önkéntes vállalást az inflációkövető és a működési költséggel összefüggő díjemelés elhagyására a jövő év második feléig. A díjak nem módosulnak, emiatt díjvisszatérítést sem szükséges elvégezni. Ők már tavaly sem érvényesítették az inflációs emelést az elsődlegesen digitális ügyfeleknek szóló számlák és kártyák, illetve a gyerek- és a diákszámlák, valamint ezekhez tartozó kártyák főbb díjai esetén.