Tudomány

Szemünk árulkodhat a stroke kockázatáról

B2M Productions / Getty Images
B2M Productions / Getty Images

Egy friss tanulmány alapján egy bizonyos szemvizsgálat alkalmas lehet a stroke-kockázat felmérésére – írja a ScienceAlert. A szakemberek 29 olyan eret azonosítottak a retinában, amelyek összefüggést mutatnak az agyi érkatasztrófa fokozott veszélyével.

A kutatók szerint mesterséges intelligencia alapú technikájuk segíthet a problémák korai észlelésében. Mivel a stroke-os esetek mintegy 90 százaléka módosítható kockázati tényezőkre, például helytelen táplálkozásra vezethető vissza, a módszer elvileg hozzájárulhat a megelőzéshez.

Mayinuer Yusufu, a melbourne-i The Royal Victorian Eye and Ear Hospital munkatársa és kollégái szerint az életkorral és a nemmel kombinálva az újonnan leírt retinális paraméterek hasonló előrejelző erővel rendelkeztek, mint a hagyományosan vizsgált tényezők.

A csapat korábbi kutatások eredményeit elemezte, ezek azt vizsgálták, hogy a szem és az agy miként kapcsolódik egymáshoz, illetve hogy a szem erei hogyan tükrözhetik az agyi erek jellemzőit. A stroke-ot az agy normál véráramlásának megszakadása vagy elzáródása okozza, ami oxigén- és tápanyaghiányt eredményez.

A retinaképeket több mint 45 ezer, egy szélesebb kutatásban részt vevő személytől gyűjtötték be. Az alanyok közül mintegy 750 szenvedett agyi érkatasztrófát a vizsgálat évei alatt.

Az adatokat elemezve a gépi tanulási eszköz képes volt felismerni a szemben lévő erek egységes mintázatát, és összesen 29, a stroke-hoz köthető retinabeli jellegzetességet azonosított. Ezek 9,8–19,5 százalékos megemelkedett kockázathoz kapcsolódtak.

Az összefüggés hátterében főként az artériasűrűség paraméterei állnak, ami a károsodott oxigén- és tápanyagellátásból eredeztethető. Úgy tűnik, az agyi érkatasztrófát kiváltó problémák némelyike a szem ereit is érinti – igaz, közvetlen ok-okozati kapcsolatot egyelőre nem sikerült feltárni.

Érdemes hozzátenni, hogy a stroke valószínűségének előrejelzése összetett dolog, rengeteg tényező játszik szerepet benne. Az új módszer ennek ellenére idővel hasznos eszközzé válhat a korai felismerésben.

Ajánlott videó

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik