Kultúra

Közel félmilliárdért kelt el egy robot által festett portré

Reuters / Youtube
Reuters / Youtube
A számítógépek egyik atyját ábrázolja.

A számítógépes algoritmusok, illetve az adatfeldolgozás úttörője, a nácik ellen kódtörőként is bevetett angol Alan Turing (1912-1954) portréját készítette el nemrég a világ első robotművésze, Ai-Da, munkája pedig nemrég egy New York-i árverésen váltott gazdát, ahol 1,08 millió dollárt (mai árfolyamon közel 406 millió forintot) fizettek érte – írja a Guardian.

A szakértők ennek csak törtrészére, 120-180 ezer dollárra (45-67 millió forintra) számítottak, a Sotheby’s aukcióján azonban huszonhét licittel tornázták fel az árat, így a győztesnek a jutalékokkal együtt 1,32 millió dollárt (496 millió forintot) kellett fizetnie.

A cég közleményében jelezte:

A modern és kortárs művészet történetében jelentős pillanat ez, és kitűnően tükrözi a mesterséges intelligencia technológia, valamint a globális művészeti piac közti egyre szorosabb összefonódást.

Kate Green/Getty Images Ai-Da 2023 decemberében.

A világ első programozója, Ada Lovelace-re nem csak nevével, de arcával is emlékeztető Ai-Da a mesterséges intelligenciát használva hozzátette:

A munkám legfontosabb értéke, hogy katalizátorként szolgálhat a feltörekvő technológiákról folytatott párbeszédhez,

munkájával pedig azt akarta elérni, hogy a nézők gondolkodjanak el az MI és a számítástechnika istenszerű természetéről, miközben a fejlődés etikai és társadalmi hatásait mérlegelik.

Az Oxfordi és a Birminghami Egyetem kutatóiból álló, Aidan Meller által vezetett csoport első robotművésze egyébként a kutatókkal való társalgás eredményeként jutott arra, hogy épp a fiatalon elhunyt tudósról kell portrét festenie, néhány fogódzóra azonban szüksége volt: a stílust, a színt, illetve a textúrát például nem ő határozta meg, a művet azonban teljes egészében ő készítette el, erről pedig videofelvétel is készült.

Turing az ötvenes években egyébként ellenérzéseket fogalmazott meg a mesterséges intelligenciák jövőbeli használatával kapcsolatban, ezt pedig a festmény is tükrözi, az arc több ponton való megtörése ugyanis kitűnően utal azokra a nehézségekre, veszélyekre, illetve csapdákra, amikre az ötvenes években született művei szerint szembe kell néznünk.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik