Kultúra

Demeter Szilárd: Nem szoktam én megijedni Dúró Dóráktól, meg senkitől sem

Varga Jennifer / 24.hu
Varga Jennifer / 24.hu
Szerinte a Nemzeti Múzeum éléről tavaly kirúgott L. Simon László hibázott, mivel a miniszternek mindig igaza van.

„Engem egyik oldalról sem szeretnek” – összegezte pozícióját Demeter Szilárd az interjúban, amelyet a Partizán jobboldali alternatívájának szánt Youtube-csatornának, a Köztérnek adott. A nemrég létrehozott Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ (MNM KK) elnöke többek között beszélt a politikai megosztottságról, kortárs magyar irodalomról, nagy botrány kiváltó publicisztikájáról, amelyben Soros Györgyöt liberális führerként, Európát pedig Soros gázkamrájaként emlegette, illetve a múzeumok szerepéről is.

Egy ponton felmerül elődje, L. Simon László esete is, akit tavaly ősszel azért rúgott ki a Magyar Nemzeti Múzeum éléről Csák János akkori kulturális miniszter, mert a gyermekvédelmi törvénynek megfelelően nem került ki a 18-as karika a World Press Photo tárlatán bemutatott, homoszexuálisokat ábrázoló fotók miatt. Őt az akkori helyettes, Hammerstein Judit követte a főigazgatói székben, aki később is megpályázta a posztot, ám azt végül Demeter nyerte el, aki azóta immár a 47 közgyűjteményi intézményt tömörítő központ, az MNM KK vezetője is lett.

Demeter szerint a World Press Photo kiállítás idén azért nem a Nemzeti Múzeumba került, mert ez „az egyetlen múzeum, ami el tudja mondani magáról, hogy a nemzet múzeuma. […] Ezért nem az a dolga szerintem, hogy befogadott kiállításoknak adjon helyet, hanem az a dolga, hogy kiállításokat csináljon”.

A kérdésre, hogy  L. Simon ellen kampányt indító Dúró Dórától ijedt-e meg, a következőt felelte:

Nem szoktam én megijedni Dúró Dóráktól, meg senkitől sem. Egész egyszerűen úgy döntöttem akkor, hogy innentől kezdve a Magyar Nemzeti Múzeum saját kiállításokat fog abba a korlátozott kiállítótérbe berakni. Vagy olyan befogadott kiállításokat hozunk be, ami valamilyen módon a magyar kulturális identitáshoz kapcsolódik.

– mondja Demeter, aki szerint az a fejlemény mutatja, hogy L. Simon nem döntött jól, hogy a miniszter végül menesztette őt.

A kormányzás hierarchikus logikán alapul, egy dolgot megtanultam 2018 végétől errefele: a miniszternek mindig igaza van, amíg miniszter, mert ő a miniszter. Azért van miniszternek kinevezve, azért van az összes felelősség rátéve a vállára, hogy hozzon döntéseket. Jókat, rosszakat. Ha rossz döntéseket hoz, bele fog bukni, ha jó döntéseket hoz, sikeres miniszter lesz. De azt a döntést neki kell meghoznia.

Demeter szerint amúgy ő azért nem lenne jó miniszter, mert a jó miniszternek van két szükséges tulajdonsága, amelyekből ő egyikkel sem rendelkezik:

Az egyik, hogy akarjon miniszter lenni, […] én pedig már azt gyűlölöm, aki most vagyok. Már ezt a pozíciót nem szeretem. Inkább csak traktoroznék, a gyümölcsfáimmal foglalkoznék. […] A másik az, hogy a miniszternek szükségszerűen kíváncsinak kell lennie. Ez a kíváncsiság bennem megkopott, én már nem vagyok annyira kíváncsi.

A HVG kedden arról írt, hogy az elmúlt időszakban tömegesen távoztak dolgozók a Nemzeti Múzeumból és az MNM KK állományából. A lapnak név nélkül nyilatkozó források szerint sokan közös megegyezéssel távoztak, mivel „fogy körülöttük a levegő”, de olyan is volt, aki szerint nem tett jót a szakmai működésnek, hogy „egy év alatt négy főigazgatója volt az intézménynek, más-más preferenciákkal”. A legtöbben a lap értesülései szerint az MNM KK körüli anomáliák miatt mentek el.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik