Az Európai Unió külső határainak védelméről egyeztetett kedden Orbán Viktor magyar, Robert Fico szlovák miniszterelnök és Aleksandar Vucic szerb elnök a szlovák-magyar határon található Révkomáromban.
Orbán a találkozót követően a migrációt „az Európai Uniót szétfeszítő legnagyobb problémának” nevezte, szerinte ezért változtatni kell a szabályozáson, „a migrációs paktumot ki kell hajítani, és teljesen új megoldásokat kell választani”.
Szlovákia miniszterelnöke és én az unión belül készen állunk arra, hogy az új szabályok megalkotásában részt vegyünk, az biztos, hogy a mostani szabályokat el kell felejteni és újakat kell alkotni
– fogalmazott Orbán.
Az MTI az eseményről szóló gyorsjelentésében a migráció helyett inkább a kormányfő új jelszava, a „gazdasági semlegesség” került elő. Orbán a jelentés szerint hangsúlyozta: Szlovákia Magyarország tíz legfontosabb gazdasági partnere között van, Szerbiával pedig a hatszorosára növelte a kereskedelmet Aleksandar Vucic időszakában. A szerb-magyar kapcsolatok Magyarország gazdasági semlegességében is szerepet játszanak, mert Szerbiának Kínával szabadkereskedelmi megállapodása van, továbbá Magyarország számára Szlovákia és Szerbia „sorsdöntő ország” az energiafüggetlenség tekintetében is – idézete az állami hírügynökség a kormányfőt.
A Reuters tudósítása szerint a három ország vezetői a találkozón hangsúlyozták, hogy a főként a Közel-Keletről és Afrikából érkező migránsok számának csökkentésére törekednek, akik az úgynevezett balkáni útvonalon keresztül érkeztek, amely Szerbián át, Magyarország határain keresztül vezet az Európai Unióba.
A Frontex határvédelmi ügynökség adatai szerint a nyugat-balkáni országokban az illegális határátlépések száma 79%-kal, alig 17 ezerre csökkent az előző év azonos időszakához képest 2024 első kilenc hónapjában.
Orbán megismételte, hogy a menedékkérelmeket azelőtt kellene elbírálni, mielőtt valaki belép az EU-ba. Szerinte ez a Magyarországon alkalmazott modell az egyetlen, amely működőképes az illegális migrációval szemben.
Olaszország a múlt héten kezdett el együttműködni az EU-tagsággal még nem rendelkező Albániával, ahová migránsokat küldenek menedékkérelmük elbírálására. Ez a rendszer más uniós vezetők szerint modellként szolgálhat, a szerb elnök szerint viszont a hazája soha nem egyezne bele, hogy a területén ilyen hotspotokat hozzanak létre az „illegális migránsok” számára.
Fico, aki a csúcstalálkozó házigazdája volt, abszolút prioritásnak nevezte az illegális migráció elleni küzdelmet, és kijelentette, hogy az illegális migráció negatív hatással van Európára.
Orbán a 444.hu beszámolója szerint a találkozó után azt mondta:
Egy olyan keresztény közegben lehettem a mai napon, ahol a legfontosabb keresztény parancsolatot, ami a békére való törekvés, azt hivatalban lévő politikusok tekintették a legfontosabb erkölcsi parancsnak.