Miközben Orbán Viktor szerdán meghirdette a gazdasági semlegesség alapelveit, politikája téma volt az amerikai szenátusban is. A Klubrádió a törvényhozás jegyzőkönyve alapján ír arról, hogy Mitch McConnell, a republikánusok frakcióvezetője arról beszélt, a magyar vezetés már Amerika meggyengülésére készül, bukására játszik. A kínai befolyást zsákmányszerző politikaként jellemző Mitch McConnell azt mondta, világos, hogy Peking olyan országokban próbálkozik, amelyekben lábbal tiporják a jogállamot.
A novemberben posztjáról távozó frakcióvezető párttársai szemére vetette, hogy még mindig nem látják az Orbán Viktor körül növekvő személyi kultusz következményeit, azt, hogy nyíltan udvarol Moszkvának, Pekingnek és Teheránnak. McConnell kifogásolta, hogy a magyar kormány beavatkozik Moszkva érdekében, minden lépésnél akadályozza az európai és transzatlanti fellépést a törvénytelen orosz agresszió ellen.
Miután az elnökjelölti vitában Donald Trump a magyar kormányfőt barátjaként méltatta, a republikánus szenátor arról beszélt, amerika vezetői semmit nem nyerhetnek azzal, ha autokrata vezetőket dicsérnek, Amerika érdekét ez nem szolgálja. Felnyitná a szemüket azoknak is, akik az EU-t szidják, hogy nem tesz eleget Ukrajna megsegítéséért. Szerinte Európa több közvetlen segítséget nyújt, mint Amerika, de éppen Orbán Viktor miatt ennek az ellenkezőjét látják.
McConnell jelezte, miközben számos európai szövetségesük ráébredt a Kína jelentette stratégiai kihívásra, Magyarország a kínai vállalatok jelentős befektetéseit ünnepli. Bírálta az iráni kapcsolatot is. Felidézte Szijjártó Péter külügyminiszter panaszát, hogy szankciók akadályozzák a gazdasági együttműködést Theránnal, illetve azt is, hogy Mahmúd Ahmadinezsád volt iráni elnök a Nemzeti Közszolgálati Egyetem meghívására Budapestre jött.
A The Hill emlékeztet rá, Mitch McConnell jó egy évtizede látja, milyen autokrata rendszert épít ki Orbán, azért nyomta meg újra a vészcsengőt, hogy végre észrevegyék ezt párttársai is. Legutóbb azt követően tette ezt, hogy a magyar kormány vendége volt Hszi Csin-ping kínai elnök. Akkor arról beszélt a szenátusban, hogy a Donald Trump vezette előző amerikai kormány komoly erőfeszítéseket tett azért, hogy eltántorítsa Európát a kínai technológiától, ezért Wahingtonnak fel kellene mérnie, szövetségesei mennyire elkötelezettek mellette.