„Mi, liberálisok és szocialisták büszkék vagyunk arra, hogy az elmúlt négy év célkitűzéseit alapvetően, fő irányokban és fő tartalmukban megvalósítottuk” – kezdte Magyarországért és a köztársaságért című beszédének érdemi részét a miniszterelnök. Hozzátette: mindeközben új feszültségek és új kihívások is keletkeztek, amelyekkel szembe kell nézni.
A miniszterelnök évértékelő beszédében a kormány sikerei közül kiemelte, hogy 2006 elején az átlagos jövedelmek egyharmaddal többet érnek, mint 2002-ben. Hangsúlyozta, hogy az oktatás területén dolgozók jövedelme mára már meghaladja a vállalatoknál dolgozók átlagos jövedelmét.
A jövedelemfelzárkóztatás mellett a Gyurcsány az elért eredmények között emlegette a 13. havi nyugdíj bevezetését, a családtámogatási rendszer átalakítását, és a babakötvény bevezetését is.
A kormányfő elmondta, hogy eljött a forintstabilitás ideje is, 26 százalékról 21 százalékra csökkentették az átlagkeresetek adóját, ennek ellenére az állam még mindig egy kicsivel jobban jár és kevesebb jut a dolgozók zsebébe. A Száz lépés programjával kapcsolatban hangsúlyozta, hogy az stabilitást és tervezhetőséget teremtett, amellyel elkezdődött az egészségügyi reform előkészítése is.
Feszültségek és befektetések a jövőbe
A kormány eredményei mellett beszélt azokról a területekről is, ahol az elmúlt években feszültségek keletkeztek. Ezek közül elsőként azt emelte ki, hogy a szociális kiigazítások és fejlesztések egy részét közösen felvett hitelekből finanszírozták. A következő kormány feladata közé tartozik szerinte továbbá, hogy új munkahelyeket teremtsen, és tovább küzdjön a szegénység ellen. A kormányfő szerint mindezek mellett még az állam működésének és szerkezetének átfogó reformjára is szükség van.
Nincs út vissza a szocializmusba, és nincs út előre a polgári szocializmus fából vaskarika rendszerébe sem – mondta Gyurcsány, és hozzátette: ők Magyarországon szociális piacgazdaságot szeretnének teremteni, a társadalmi szolidaritás és a gazdasági egyenlőtlenségek mérséklése érdekében.
A miniszterelnök szerint a kiadások súlya alatt már most is nyög a költségvetés, ezért nem lehet felelőtlen ígéretekkel tovább terhelni azt. „Pénzt ígérni könnyű, de nem mindig ez a legcélravezetőbb megoldás” – hangsúlyozta beszédében.
A hazai kis-és középvállalkozások segítése érdekében bejelentette, hogy létrehozzák a Magyar Vállalkozások Bankját, amely egyesíti az eddig szétszórt és gyakran összehangolatlan intézményeket.
Nem beszélt a szolidaritásról, hanem gyakorolta
A miniszterelnök beszédében olyan átlagpolgárokat is bemutatott, akik „nem azért járnak gyűlésekre, hogy elmondják miért nehéz”, hanem elmeséljék, hogyan vitték előre maguk és az ország ügyét.
A sikeres emberek közül kiemelte az Ormos Klinika igazgatóját, a hajléktalanokat befogadó falu polgármesterét, egy vállalkozót, aki Zala megyében teremtett munkahelyeket vállalkozásával, valamint két iskolaigazgatót, akik minőségi oktatást teremtettek városukban a szerény anyagi körülmények ellenére is.
Sportszerűséget ajánlott
Gyurcsány évértékelő beszéde végén elmondta, hogy nem támogat olyan politikát, amely radikális járulékcsökkentéssel veszélyezteti a szociális biztonságot. „Sportszerűséget kérek, és sportszerűséget ajánlok” – utalt a kormányfő a közeledő választásokra. Hozzátette: az ország belefáradt a pártcsatározásokba, ezért a pártharcok helyett összefogásra van szükség.