Bestoppolta a kormány a szabad felhasználású diákhitel kamatát is legalább erre az egy félévre, vagyis továbbra is 4,99 százalékos kamattal vehetik fel a kölcsönt az arra jogosultak. A szabadon elkölthető Diákhitel1 konstrukciót fő szabályként az aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező, 45 év alatti, állandó bejelentett lakcímű magyar állampolgárok igényelhetik. Bizonyos megkötésekkel a menekültek és a Magyarországon bevándorlási, letelepedési engedéllyel rendelkező külföldiek is megkaphatják.
Nem kötelező persze felvenni a maximális összeget, havonta 15 ezer forint a minimum, amit igényelni lehet, de tekintettel arra, hogy hitelbírálat nincs, kezes, fedezet nem kell, minden jogosult megkaphatja a maximumot is.
A jelenlegi helyzetben pedig érdemes is felvenni a 750 ezer forintot erre a félévre akkor is, ha nincs is szüksége a fiatalnak a kölcsönre. Az olcsó pénz jól befektethető ugyanis állampapírokba, amelyek bőven 15 százalék fölötti kamatot is fizetnek. 750 ezer forintnál pedig egy év alatt ez 75 ezer forint kamatelőny.
A legmagasabb hozamú állampapírok kamatelőnye jelenleg még a szabad felhasználású jelzálogkölcsönökkel szemben is fennáll a Bank360.hu hitelkalkulátora szerint, de messze nem akkora, mint a diákhitel esetében. Ráadásul egy jelzáloghitelhez ingatlanfedezetet kell adni a banknak, amit még a nyereség fejében sem szívesen tesznek meg az emberek. A diákhitelhez viszont elég diáknak lenni, nem kell fedezet és megfelelő jövedelem.
Nem tudni, meddig marad az alacsony kamat, de addig jó üzlet
Júliustól persze változhat a helyzet a diákok számára is. Ha nem hosszabbítják meg a kamatstopot, a Diákhitel1 kamata is emelkedhet. Ráadásul ilyenkor a teljes fennálló tartozás kamata nő, nem csupán az új félévben felvett hitelekre vonatkozik az emelés. Diákhitelből állampapírt vásárolni azonban mindaddig megéri, amíg a hitel kamata elmarad az állampapírokétól. Ha mégis változik a helyzet, a diák egyszerűen eladja az állampapírjait, és előtörleszti a hitelét.
A diákhitel előtörlesztése ingyenes, és az állampapír vásárlása sem kerül semmibe, ha a diák a Magyar Államkincstárnál nyit számlát. Díjmentes a számlanyitás, a számlavezetés és az értékpapírok vásárlása is. Egyedül akkor számít fel díjat a kincstár, ha az ügyfél a lejárat előtt visszaváltja az értékpapírokat. Ennek mértéke a PMÁP és a BMÁP esetében 1 százalék. Ez azt jelenti, hogyha egy befektető megvásárolja a 2030/I hétéves futamidejű inflációt követő állampapírt, amelynek mostani kamata 16 százalékos, és egy év múlva eladja, akkor praktikusan körülbelül 15 százalék hozama marad.
A BMÁP kamata három havonta változik, jelenleg 15,17 százalékos, a három hónapos diszkontkincstárjegyek átlaghozam fölött egy százalékpontot fizet az állam. Ez a kötvény 2025-ben jár le, és szintén egy százalékos díjjal váltható vissza idő előtt.
Ha a diák úgy tervezi, hogy már egy éven belül visszaváltaná az állampapírjait, akkor jó megoldás lehet a diszkontkincstárjegy (dkj), amely jelenleg körülbelül 14 százalékos éves hozammal vásárolható meg. A dkj futamideje rövid, legfeljebb egy év, de néhány hét vagy hónap múlva lejáró kincstárjegyet is vásárolhat bárki. Ha mégis kell a pénz korábban, akkor töredék díjjal vissza lehet váltani ezeket az állampapírokat, mint a lakossági kötvényeket.
És ott van még a hitelelengedés is
A diáklányoknak persze meggondolandó, hogy belevágjanak-e az előtörlesztésbe, ők ugyanis, ha fiatalon szülnek, akár mentesülhetnek is a hitel visszafizetése alól.
Ha később szülnek, akkor is járhat kedvezmény. Már egy gyerek után is kérheti az anya a diákhitel törlesztésének szüneteltetését három évre, ez idő alatt a kamatok nem terhelik tovább a tartozást. Két gyerek után nemcsak a törlesztés szüneteltetését lehet kérni, de a tartozás felét elengedik, három gyerek után pedig a teljes diákhitel-tartozás megszűnik.