Egy új tanulmány alapján továbbra is nyugtalanító a nyugat-antarktiszi Thwaites-gleccser helyzete – írja az Indy100. A jégtömegre gyakran hivatkoznak végítéleti gleccserként, mivel olvadása katasztrofális, 0,6 méteres tengerszint-emelkedést okozna, eltűnése pedig a közeli gleccsereket is veszélybe sodorná. A jégtömeg mérete az 1990-es évek óta rengeteget csökkent, ami nagyon aggasztja a kutatókat.
A szakértők a közelmúltban egy robot segítségével folytattak vizsgálatot 600 méterrel a gleccser felszíne alatt. Az adatokból kiderült, hogy bár az olvadás a vártnál lassabb, a jégtömeg helyzete igen komplex.
Noha az olvadás viszonylag lassú, a jégtömeg továbbra is gyorsan zsugorodik.
New results give an unexpected view of melting under #ThwaitesGlacier, one of the fastest-changing areas in Antarctica.@GlacierThwaites scientists say melting isn’t even or as fast as feared – but is still rapid in cracks and crevasses.
🗞️👉 https://t.co/kAQx9WwI1c pic.twitter.com/JnznJVOeOq
— British Antarctic Survey (@BAS_News) February 15, 2023
A robot a jég állapota mellett a helyi élővilágot is megfigyelte. Britney Schmidt, a Cornell Egyetem szakértője szerint a helyi szellőrózsák, azaz anemónák a jég és az óceán határán élnek.
Erin Pettit, az Oregoni Állami Egyetem kutatója – aki nem vett részt a vizsgálatban -, aggasztónak nevezte az eredményeket. Mint elmondta, a Thwaites-gleccser rendszere továbbra is gyorsan változik, a szakértő pedig arra számít, hogy a változások fel fognak gyorsulni a következő években.