A Magyar Orvosi Kamara Budapesten rendezett országos kongresszusán tartott rövid nyitóelőadást Takács Péter, az újonnan kinevezett egészségügyi államtitkár. Takács konkrét egészségügyi programot nem hirdetett, annyit azonban elmondott, hogy a főbb csapásirány megmarad az egészségügyben. Az első nagy lépések már megtörténtek az előző ciklusban, most a finomhangolás zajlik – fogalmazott, hozzátéve, most tudják megvizsgálni, mi az, ami kevésbé működik.
Az államtitkárt megnyugtatja a tudat, hogy az egészségügy a Belügyminisztérium alá került. Azzal, hogy önálló minisztériuma legyen az ágazatnak, nem ért egyet, mert szerinte nem az önálló minisztérium erősíti az egészségügy érdekérvényesítő képességét, hanem a miniszter személye. Márpedig Pintér Sándornak erős az érdekérvényesítő képessége.
Az államtitkár azt is kifejtette, hogy az ügyek 80 százalékát el lehet dönteni Budapestről, excel-táblát nézve. Az ügyek 15 százalékhoz azonban ott kell lenni, és tárgyalni kell a klinikai centrumokkal, a megyei kórházakkal, a háziorvosokkal, hogy az, amit az íróasztal mögött kitaláltak, megvalósítható-e a gyakorlatban.
Beszélt arról is, hogy az egészségügyi államtitkárság viszi a stratégiai irányítást, míg az operatív irányítás az Országos Kórházi Főigazgatóság feladata. Takács Péter hozzátette: ez a rendszer jól vizsgázott, és Pintér Sándor szerint is jól működik.
Teljesítményalapú orvosbéremelés jöhet
A MOK kongresszusán felszólalt Jenei Zoltán országos kórházfőigazgató is, aki többek között elmondta, az egészségügynek vannak szervezési, irányítási és kommunikációs problémái, de a járvány elősegítette a rendszer átalakításának megkezdését. A jövőt illetően konkrétumokról az államtitkárhoz hasonlóan nem beszélt, de azt elmondta, össze kell hangolni a népegészségügyi programokat, mert a rendszer nem fogja bírni, ha a lakosság nem tesz többet az egészsége megőrzése érdekében.
Beszélt az alapellátás megerősítéséről, valamint a szakdolgozók béremelésének szükségességéről is. Utóbbi kapcsán hozzátette, a béremelés önmagában kevés, a megbecsültség is fontos lenne. Az orvosbéremelés következő üteméről szólva azt mondta, támogatja, hogy differenciálási lehetőség legyen az alapján, milyen teljesítményt nyújtanak az orvosok.
Az állami és magánellátás együttműködése kapcsán az országos kórházfőigazgató beismerte, a jogállási törvény nem pontosan követi le az életet, és továbbra is a tiszta, átlátható viszonyok szükségességét hangsúlyozta. Kitért arra is, hogy Takács Péter egészségügyi államtitkár korábban az Országos Kórházi Főigazgatóság alap- és szakellátásért felelős főigazgató-helyetteseként dolgozott, és jó kapcsolatot ápolnak, ami elősegíti a főigazgatóság és a minisztérium együttműködését.