Márciusban az export euróban számított értéke 8,7, az importé 22,6 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál. A külkereskedelmi egyenleg 1,354 milliárd euróval romlott és 503 millió euró deficitet mutatott – közölte hétfőn első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
- Az első negyedévben az export 14,3 százalékkal, az import 28,4 százalékkal nőtt a múlt év azonos időszakához viszonyítva. Az egyenleg 3,446 milliárd euróval romlott a tavaly január-márciusi adathoz képest és 864 millió euró deficittel zárt.
- Az előző hónaphoz viszonyítva az export 5,4, az import 8,7 százalékkal emelkedett márciusban.
- Márciusban mind az export, mind az import – 120, illetve 623 millió euróval – először lépte át a 12 milliárd eurós küszöböt, az egyenleg a múlt év közepe óta, kilencedik hónapja hiánnyal zárt.
- A kivitel 78, a behozatal 72 százaléka az EU tagállamaiba ment, illetve onnan érkezett. (MTI)
Mint a Portfolio.hu rávilágított, mindez azt jelenti, hogy két évtizedes csúcson van a magyar külkereskedelmi hiány. A kivitel és a behozatal közötti különbség magyarázza az áruforgalmi egyenleg drasztikus romlását. Pedig a szakportál szerint az exportteljesítmény nem volt rossz a tavasz elején, viszont az import továbbra is száguld, aminek a fő oka még mindig az energiaárak extrém maga szintje.
A rendkívül dinamikus romlást jól illusztrálja a külkereskedelmi egyenleg 12 havi gördülő változása is, mint írják, egy éve még vaskos többletet láthattunk, utána pedig meredek szakadást. A folyamatok egyenes következménye szerintük, hogy az első negyedév összesített hiánya 2003 óta nem látott szintre ment. A romlás ráadásul még a következő hónapokban is folytatódik, hiszen az energiaárak továbbra is magasak. A 12 havi gördülő egyenleg júniusig a mostanihoz hasonló tempóban romolhat, hiszen tavaly a második fél évben kezdődött az energiaárak meredek emelkedése.