Élet-Stílus

A leggyakoribb hibák, ami miatt nem tud fogyni

A sikeres fogyókúrához nem csak mozgás és diéta, de lelki egyensúly is kell.

A fogyókúrák többsége a szükséges kalóriák megvonásával próbál meg eredményt elérni. Ez azonban minden esetben a jojó-effektus zsákutcájába vezet. Megvonni ugyanis csak a feleslegesen bevitt kalóriákat célszerű, a működéséhez szükséges energiát mindig biztosítani kell a szervezet számára. Ellenkező esetben energiahiány alakul ki, és a szervezet védekezésre (erőteljes raktározásra) kényszerül, amely részben a jojó-effektus kialakulásához vezet.

A jojó-effektus kialakulásának az az oka, hogy a kalóriamegvonást a szervezet éhezésnek értelmezi, így egy idő után kénytelen átállni “energiatakarékos” üzemmódra, hogy kevesebb energiával is tudjon működni. A fogyókúra után, a régi rendre történő visszaállás a kialakult hiány “behajtását” indítja el a szervezetben. A fokozott raktározás gyors súlynövekedést okoz, amelynek mértéke a diéta előtti súlyt meghaladó hízás lesz. A jojó-effektus – a szervezet működéséből fakadóan – törvényszerűen kialakul.

A másik ok, amiért a fogyás céljából történő energiamegvonás káros, hogy a szervezetnek nem marad tartaléka, és ha erőkifejtésre kerül sor, nincs bevethető plusz energia. A kialakuló tápanyag- és vitaminhiány miatt a szervezet egészének működése is kárt szenved. A koplalás egy-egy böjt vagy tisztítókúra formájában hasznos, ekkor azonban egészen más a célja. A koplalás tehát nem egyenlő a fogyókúrával, és hosszú távon veszélyes is. A jojó effektus gyakori ismétlődése az egyik legártalmasabb dolog, ami a szervezetet érheti. Még az állandó túlsúly is kevésbé veszélyes, mint a folyton változó testsúly.

A leggyakoribb hibák

Fogyókúra során sokféle hibát lehet elkövetni, a legáltalánosabbak az alábbiak:

A fogyókúrázó:

  • túl gyorsan akar tartós súlyvesztést elérni Az évek során a grammonként felszedett túlsúlyt nem lehet, és nem is szabad napok alatt, kilónként leadni. Ezzel a türelmetlenséggel olyan folyamat indul el a szervezetben, amely a zsírral együtt izomszövetvesztést is eredményez, és akár a szívizom is károsodhat. A túl szigorú diéta mellett végzett megerőltető mozgás szintén veszélyessé válhat. A drasztikusan leadott 7 kg-os súlyvesztés körülbelül 4 kg-nyi vízveszteség, 0,5 kg fehérje- és csak 2-3 kg zsírveszteséget jelent. Az “elért siker” csupán átmeneti illúzió.

Ha szeretne többet olvasni a hibákról, kattintson ide.

Forrás:

Tények és tévhitek a fogyókúráról (Házipatika)

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik