A cápák nagyjából 450 millió éve jelentek meg bolygónkon, azóta pedig több olyan kihalási hullámot is átvészeltek, amelyek rengeteg más állatcsoportot elsodortak. A cápák máig a Föld legsikeresebb élőlényei közé tartoznak, egy friss tanulmány alapján ugyanakkor mintegy 19 millió éve majdnem eltűntek – írja az IFLScience.
Elizabeth Sibert, a Harvard Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint véletlenül fedezték fel az eseményt, miközben halak megkövesedett fogait, illetve cápák pikkelyeit elemezték. Az eredeti cél az óceán biodiverzitásának felmérése volt.
A kövületek egyensúlya hosszú időn át stabil maradt, nagyjából 19 millió éve ugyanakkor a cápák aránya drámaian lecsökkent, a becslések alapján számuk közel 90 százalékkal esett vissza. Az eredmények meglepték a kutatókat, hiszen a korszakból nem ismernek olyan környezeti hatást, amely magyarázatot adna az állatok eltűnésére.
További kérdés, hogy az esemény óta miért nem épült még fel a cápák populációja. Sibert szerint elképzelhető, hogy az egyedszám csökkenését követően a cápák nem tudtak olyan jól alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez, mint más nagy tengeri ragadozók, például a cetfélék.
A cápák napjainkban is fontos szerepet töltenek be a tengeri ökoszisztémában, számuk ugyanakkor egyre zuhan. A szakértők bíznak benne, hogy eredményeik hozzájárulhatnak az állatok megóvásához.