Eltűnt a külső szigetelés a 2017-ben közel négyszázmillió forintból megszületett három városligeti pavilon egyikéről, egy másik, az átadás után ajándékboltként működő üzlet pedig tartósan zárva tart – írta szerdán a Magyar Narancs.
A lap által közzétett fotókon jól látható, hogy a Széchenyi fürdő, a Fővárosi Nagycirkusz, illetve az Állatkert felé tartó turistáknak a téglákkal és a kötőanyaggal kell szembenézniük, ha az Állatkerti körút Városligeti-tó felőli oldalán sétálnak végig.
A Magyar Narancs arról is beszámol, hogy a három évvel ezelőtt a Pesti Vigadót is megálmodó Feszl Frigyes százhatvan éves terve nyomán újjáépített pavilonok egyikében piszok, kartondobozok és konyhai berendezések is maradtak.
A minőségi árukínálat valóban minőségi lett, négyezer forintot is elkértek egy bögréért, 20 ezret egy rongybabáért. A kereslet nem pörgött fel, az átadást követően hamarosan ismét feltűntek a lufik, a csokiszeletek, ám ez se vonzott tömegeket, végső megoldásként kezdték a pavilonokat vendéglátós raktárként hasznosítani, üdítős rekeszek, fagylaltozó pultok, székek tárolására. A Városliget Zrt. a „kínálat átszervezésének” újabb lépésként csábította a Ligetbe Kató Nénit, aki ezer-ezerötszáz forintos áron kínálta portékáit, de végül ő is lehúzta a rolót.
– tették hozzá.
A Liget-projektet miniszteri biztosként irányító Baán László által felszámolt régi bódék helyén létrejött körépületek nem először küzdenek gondokkal, hiszen a lapok 2018 decemberében már mindhárom pavilon zárva tartásáról számoltak be.
A havi négyszázezer forintért bérelhető üzlethelyiségek először egy rejtélyes tenderben a furcsa hátterű Wo Europe Kft-nél kötöttek ki, melynek alapítója korábban több vállalkozásánál is alkalmazott adóoptimalizálást, így cégei egyike például egy panamai offshore-cégnél landolt – írta akkor a Magyar Narancs, megjegyezve azt is, hogy a cég 2013-as alapítása után minden évben veszteséget termelt, de mégis elindulhatott a Városliget Zrt. pályázatán.
A Liget megújulásának egyik szimbólumává emelt, 313 millió forintból kivitelezett, majd az első üzemeltetőnek köszönhetően további hatvanmillióból igényesebb belsőépítészeti kialakítást kapott pavilonok helyzete 2019 februárjáig sem változott, hiszen a Wo Europe kifarolt a projektből, új üzemeltetőt pedig nem találtak a helyükre, a helyzet azonban a későbbi hónapokban megoldódott.
Ezért is tűnnek meglepőnek a szerdán közzétett fotók, melyekre az üzemeltető cég képviselője, Papp Viktor csütörtökön a 444-nek válaszolt: a zárva tartást a télen csökkenő forgalommal indokolta, az épület állapotáról született leírást pedig egyszerűen rosszhiszeműnek titulálta.
Magyarázata ennek ellenére nem feltétlenül elégíti ki mindenki kíváncsiságát:
(…) nem az épület felújítása zajlik, nem lehullottak az építőanyagok, hanem nagy erőkkel, sok újdonsággal készülünk az újranyitásra, így a Városliget Zrt. engedélyével, saját költségünkön közönségforgalmi fejlesztéseket építünk be, ami megítélésünk szerint tovább fogja javítani a látogatói élményt és a kiszolgálást.
Papp a Pavilonkertet szégyenfolt helyett inkább színfoltként emlegette, kijelentve, hogy ahelyett, hogy drága, sznob, vagy turistáknak szóló helyet hoznának létre, inkább a szerethetőséget, a könnyedséget, illetve a megfizethető árakat tartják szem előtt, sőt, 2019-ben
már majd egy tucat zenei, építészeti, képzőművészeti és népművészeti tematikájú kulturális- és gyerekprogramot bonyolítottunk le, több ezer résztvevővel. Mindenhonnan elégedett visszajelzéseket kaptunk, és az a tapasztalatunk, hogy sikerült egy igazi közösségi teret elkezdeni létrehozni, ami értékes programokkal felpezsdítette a Városliget életét. Idén is ezt szeretnénk folytatni.
– írta.
Az épületeket csütörtök délelőtt mi is megnéztük, de merőben más kép fogadott bennünket, mint amire számítottunk, hiszen a részben széthullott pavilont egyszerűen eltakarták a kíváncsi szemek elől, nyílászárói immár kettő kivételével hiányoztak, a belső térben azonban továbbra is vendéglátóipari gépek parkoltak:
Az ajándékbolt esete még furcsább, hiszen a Narancs alig egy napja megjelent anyaga szerint az rég zárva tart, az üzemeltető szerint pedig ennek oka, hogy a téli nyitvatartás egyelőre nem reális opció, főleg, hogy semmi sem kötelezi őket erre:
Az a tapasztalat, hogy a téli hideg időszakban nagyon lecsökken itt a látogatók száma. A bérleti szerződés nem ír elő kötelező téli nyitvatartást, így erről szabadon dönthetünk, lehetőségünk van rá. Megjegyzem, szeretnénk majd télen is nyitva lenni a jövőben, de egyelőre ennek nincs realitása.
Az épület elé ennek ellenére ma délelőtt székek és asztalok, valamint egy jókora festmény kerültek ki:
A médiafigyelem hatására most talán hirtelen újranyit a hely, fittyet hányva a télre? És mivé válik a részben eltakart pavilon? A történettel kapcsolatban számtalan kérdés merül fel, az azonban szinte biztosnak látszik, hogy a bódéváros száműzésével megszületett épületek megfelelő használata egy ideig még biztosan várat magára.