Lányok, nők, asszonyok tucatjai között csak néhány fiú, férfi bukkan fel az A38 hajón bemutatott Kérsz teát? című előadáson. Mintha valami csajos program lenne ez, pedig pont annyira szól férfiakról , férfiaknak, mint nőkről, nőknek.
A gólyatábori erőszak apropóján főleg egyetemistáknak készült, a darab előtt figyelmeztetnek, hogy alapvetően vicceset fogunk látni, de – főként erőszak túlélőinek – felkavaró lehet.
Aligha akadt a nézőtéren nő, akinek ne lett volna ismerős legalább egy a bemutatott zaklatások közül – elszenvedőként, szemtanúként vagy csak a barátnő elmeséléséből.
De egyértelmű-e mindenkinek, hogy az utcán az olyan megjegyzés, mint
Vagy a tisztítóban kaján vigyorral azt mondja a pult mögött álló férfi a nőnek: „Persze aranyom, megkeféljük, jó alaposan.” Mind ugyanaz a kategória. Megesik, hogy a főnök, kolléga bizalmaskodik és az is, hogy az ex érzi felhatalmazva magát a verbális és akár testi nyomulásra. És mi van, ha a férj nem akarja elfogadni, hogy a feleség épp nincs szexre hangolva? Az bizony erőszak.
- minden olyan érintés, simogatás és csók, amit a másik nem kíván,
- alkohol vagy drog miatt nem beszámítható partnert ágyba vinni,
- bizonytalan partnert rábeszélni szexre
A NANE Egyesület felvilágosító kampányában arra hívja fel a figyelmet, hogy szexben (is ) csak az egyértelmű igen jelent belegyezést.
Korábban egy amerikai blogger állította párhuzamba a teaivást a szex-szel (magyar fordításban itt). Ma már több kampányban használják annak szemléltetésére, mit jelent, ha valaki nemet mond vagy bizonytalankodik, esetleg menet közben gondolja meg magát.
A darab szereplői több rövid kampányfilmet is készítettek e témában:
A kisfilmeknél naturálisabban mutatja be az előadás a párkapcsolati erőszakot – hol sokkolóan, hol humorral:
A barátnőm vagy, a kurva életbe! Könyörögnöm kell? Szexelni akarok! Kivel szexeljek?! A szomszéddal? Vagy a hentessel?
Ó, te aljas! Fáj a herém! Tudod, te milyen az? Megfájdítottad a herémet.
Ha szeretnél, akkor nem mondanál nemet! Jó, menj csak a szeretődhöz, az majd eltart. Ugyan már, hogy nincs szeretőd, te rohadt kis kurva!
Valahogy így néz ki a családon belüli erőszak a valóságban.
És így teázásra fordítva:
Nem csak az a probléma, ha a férfi nem akarja megérteni az elutasítást, az is gond, ha a nők nem mondják ki a nemet. Gyakran félelemből nem. Az előadásban munkahelyi és iskolai példát is mutatnak. Ezekben a helyzetekben zsarolással, manipulációval férkőzik közel a nőhöz a főnök, illetve a tanár.
A NANE kampányával azt szeretné elérni, hogy mindenki átgondolja, mi az a szexuális erőszak, a nők ismerjék a jogaikat, a férfiak felismerjék, mikor lépik át a határt, a társadalom ítélje el a zaklatás minden formáját és ne az áldozatot hibáztassa.
– hangzik el az előadáson arra az áldozathibáztató érvre reagálva, hogy „kirívóan volt felöltözve”. És akit kirabolnak, maga tehet róla, mert pénzt, telefont hord magánál?
Az előadás utáni kerekasztal beszélgetésen Bánki Gergely Hadas Miklós, szociológus Férfiuralom című könyvéből idézve festi le, hol tartunk mi:
A 45 perces színdarabot egyetemeken szeretnék bemutatni és ott szakembereket bevonva beszélgetni a fiatalokkal párkapcsolatról, szexuális közeledésről. A NANE szerint ez alternatív programlehetőség is lehetne a gólyatáboroknak – a dekoltázs-szépségverseny helyett.
Eddig az ELTE jelezte, hogy szeretné meghívni az előadást.
A bemutató után az első kérdést a nézők közül egy férfi tette fel: miért csak a nők védelmével foglalkozik a darab? A NANE válasza az volt, hogy arányaiban sokkal inkább a nőket érinti ez a probléma és mert az egyesület a nők elleni erőszakra szakosodott, de bárki létrehozhat civil szervezetet speciálisan a férfiak védelmére is.
Bánki Gergely pedig azt mondta: a Kérsz teát? 2-ben az lesz a téma.