Tudomány

Kiderült, mi volt az amerikaiak atomkódja a hidegháború alatt

Bettmann / Contributor / Getty Images
Bettmann / Contributor / Getty Images

Sokan még ma sem megfelelő jelszavakat a fiókjaik védelmére, melynek eredményeként mind a mai napig vannak olyan emberek, akik a password, vagy az 123456 kódot választják. Ennél azonban sokkal riasztóbb belegondolni abba, hogy az Egyesült Államok nukleáris arzenálja is nevetséges jelszóval volt védve szakértők szerint a hidegháború alatt – írja az IFLScience.

Roger Fisher, a Harvard Egyetem tudósa 1981-ben egy olyan javaslattal állt elő, mely szerint a nukleáris kódokat be kellene ültetni az elnök egyik emberének mellkasába, így, ha a politikus a háború mellett döntene, azt ki kellene vágnia onnan. Az elképzelés mögött az a gondolatmenet állt, hogy ha az amerikai elnök nukleáris háborút robbantana ki, akkor ahhoz előbb át kellett volna éreznie, mit jelent egy ártatlan ember meggyilkolása, ezzel pedig minden bizonnyal sikerült volna eltántorítani.

Amikor ezt az ötletet felvetette egy, a Pentagonban dolgozó barátjának, Fisher azt a választ kapta, hogy az ötlet, hogy az elnök megöljön egy embert, szörnyű, emiatt ugyanis talán soha nem nyomja majd meg azt a bizonyos gombot. Így végül maradtak a régi receptnél: az elnökhöz közel álló embereknek egymás után, egy adott sorrendben kell elfordítaniuk a náluk lévő kulcsokat, majd egy kódot megadva elindulhat a csapás. Bruce Blair nukleáris szakértő szerint amikor John F. Kennedy elnök 1962-ben elrendelte a kódok használatát, a parancsot elszabotálták. A bonyolult kódok helyett egyszerűen nullákat adtak meg, hogy ha kell, gyorsan el lehessen indítani a rakétákat.

Ennek hatására a hidegháború csúcspontján még mindig 00000000 volt a nukleáris kód. 

Az amerikai légierő tagadja ezt a történetet, és jelezte, hogy nyolc nullából álló kódot soha nem használtak semmilyen rakétarendszerhez. Blair azonban továbbra is tartja magát a leírásához, sőt jelezte, a kapcsolók be is voltak állítva erre a kódra. Szerencsére azóta sem történt meg a kilövés, és nem robbant ki atomháború. A fenti módszert pedig 1977-ben lecserélte az amerikai hadsereg: azóta az indítást végző személyzetnek egy felettes hatóságtól kell telefonon elkérnie a kódokat.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik