Kétszer is kutyaként azonosított be egy embert egy kisállatok genetikai tesztelésével foglalkozó cég – írja a The Guardian. Az eredmények tükrében kérdésessé válik, hogy a vállalat mennyire lehet pontos a kutyafajták beazonosításában.
A WBZ News csapatának egyik riportere a saját arcáról vett kenetmintákat küldött el a DNA My Do nevű céghez.
Hager két másik, háziállatok genetikai elemzésével foglalkozó vállalatnak is átadta a mintáit. A melbourne-i, ausztráliai és floridai székhelyű Orivet cég arról számolt be, hogy a minta nem szolgáltatta a fajtaazonosító elemzés elvégzéséhez szükséges adatokat, míg a washingtoni székhelyű Wisdom Panel azt közölte, hogy a mintában nem volt elég DNS ahhoz, hogy megbízható eredményt adjon az elemzés.
Tavaly a WBZ News egy New Hampshire-i állattartó arcáról származó kenetmintákat küldött el a DNA My Dognak, akkor a cég border collie, cane corso és bulldog nyomait mutatta ki. A vállalat utóbb azt állította, hogy az egyik mintában kutyától származó DNS-t találtak.
Az ebek genetikai tesztelése mára hatalmas piaccá fejlődött, melynek globális értéke 2022-ben 235 millió dollár volt, 2030-ra pedig 723 millió dollárra nőhet. Az iparág főbb szereplői közé tartozik többek között a DNA My Dog, az Orivet és a Wisdom Panel, a hibás eredmények azonban sokat rontanak a piac hitelességén.
Lisa Moses, a Harvard Medical School állatorvosa és bioetikusa tavaly a WBZ Newsnak azt mondta, a fajta kifejezés alapvetően a kutya megjelenésén alapul, és nem feltétlenül ismertek a genetikai tényezői.