Jegesmedvét ölt meg a H5N1 madárinfluenza, miközben a kórokozó egyre terjed a sarkvidéken – írja a The Guardian. Az elhullást decemberben erősítette meg az alaszkai környezetvédelmi hivatal. Dr. Bob Gerlach állami főállatorvos szerint ez az első ismert jegesmedvés eset a világon.
Az állatot Alaszka egyik legészakibb települése, Utqiagvik közelében találták meg két évvel azután, hogy Észak-Amerikában kimutatták a legújabb törzset. Gerlach szerint a medve valószínűleg fertőzött madarak tetemével táplálkozott.
A jegesmedvék a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) vörös listáján a sebezhető kategóriába tartoznak. Lehetséges, hogy több példány is elhullott a madárinfluenza miatt, ami komoly veszteség lehet a fajnak.
A H5N1 rendkívül fertőző változata 2021 óta okoz járványt, a fertőzés a becslések alapján már több millió vadon élő madarat pusztított el. A kórokozó miatt emlősök ezrei is elhullottak, köztük perui fókák.
Diana Bell, a Kelet-Angliai Egyetem biológusa szerint a vírus az Antarktisz után már az Északi-sarkvidék emlőseiben is jelen van. „Mégsem vagyok meglepve, az elmúlt néhány évben az elpusztított emlősök listája hatalmas lett” – mondta a szakember. Mint hozzátette, a H5N1 immár világjárványt okoz a természetben.
A betegség első ismert eseteit októberben mutatták ki az Antarktisz térségében a Dél-Georgia partjainál lévő Bird-szigeten. Két hónappal később több száz elpusztult elefántfókát találtak a régióban.
A kutatók attól tartanak, hogy a rendkívül fertőző vírus a modern idők egyik legnagyobb ökológiai katasztrófáját idézheti elő, ha eléri az elszigetelt pingvinpopulációkat.
A sarkvidékek ökoszisztémái különösen érzékenyek a madárinfluenzára, mivel olyan fajoknak adnak otthont, amelyek sehol máshol nem fordulnak elő. Ezek az állatok korábban nem voltak kitéve a vírusnak. További problémát jelent, hogy a térség különösen sérülékeny az éghajlati átalakulással szemben.