Mesterséges esővel próbálták csökkenteni a szennyezettségi szintet a pakisztáni Lahorban – írja a The Guardian. Az indiai határ közelében fekvő, 13 milliós metropolisz a világ egyik legrosszabb levegőminőségű városa.
December elejére a szennyezettség olyan szintet ért el, hogy négy napra bezárták az iskolákat, a piacokat és a parkokat. Múlt hétvégére a város levegőminőségi indexe (AQI) már az egészségre rendkívül veszélyesnek tartott tartományban volt.
Ahhoz, hogy felhők keletkezzenek, elegendő nedvességnek kell lennie az alsó légkörben. Nyáron ezt vízzel kevert konyhasót permetezésével, télen pedig ezüst-jodid darabkák bevetésével érik el. A technológiát több közel-keleti országban, Kínában és Indiában is rendszeresen alkalmazzák.
Bilal Afzal, Pandzsáb tartományi környezetvédelmi minisztere szerint a felhők létrehozása sikeres volt, de elismerte, hogy a csapadék végül kevésnek bizonyult. Ennek ellenére Lahore levegőminősége javult a néhány milliméternyi eső következtében, a több mint 300-as AQI-érték 189-re csökkent. A hatások azonban csak néhány napig tartottak ki, a szennyezettség hamar visszaállt a korábbi szintre.
A hatóságok azt tervezik, hogy a szmogszezonban rendszeresen végeznek majd felhővetést. „Ha egy kisrepülőgép üzemanyagának árából meg tudjuk tisztítani a levegőt, akkor a módszer már megérte” – nyilatkozta Afzal.
Klímaszakértők arra figyelmeztettek, hogy a felhőképzés hatásai kiszámíthatatlanok lehetnek. Malik Amin Aszlám korábbi környezetvédelmi miniszter szerint ha egyszer beindul az esőzés, nehéz lehet megállítani. Dr. Ghulam Raszul, a Természetvédelmi Világszövetség klímaváltozási programjának vezetője, illetve a pakisztáni meteorológiai hivatal korábbi főigazgatója kiemelte: esetenként jégeső vagy áradás is jelentkezhet, sőt, a mesterséges eső utóbb a szárazságokat is felerősítheti.
Aszlam úgy gondolja, hogy a kormánynak alaposan meg kell vizsgálnia a természetbe való beavatkozás hatásait. Problémás, hogy az ilyen megoldások elterelik a figyelmet a szmog tényleges forrásairól. Lahorban az emisszió mintegy 50 százalékáért a közlekedés felelős.
Fehmeda Khan helyi orvos háromszoros növekedést tapasztalt a légúti megbetegedéses és allergiás esetekben a szmog miatt. „Zárják be az ablakokat, hogy elkerüljék a piszkos kültéri levegőt, ne menjenek ki a szabadba, és ha mégis kimennek, viseljenek maszkot, emellett napi rendszerességgel, reggel és este mossák ki az orrukat” – javasolta a szakember a lakosságnak.